Tak wynika z wyroku Sądu Apelacyjny w Warszawie z 20 sierpnia 2014 r. (sygn. akt VI ACa 1180/13) , który rozpatrywał powództwo Krystyny G. o ustalenie nieważności umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego na podstawie art. 82 kodeksu cywilnego. Przepis ten wskazuje, że nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.
Oddłużenie za mieszkanie
Krystyna G. posiadała lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego o powierzchni 45,59 m 2. Ponieważ zalegała z opłatą czynszu za ten lokal na kwotę 20 tys. zł, spółdzielnia mieszkaniowa wykluczyła ją z grona swoich członków i uzyskała wyrok nakazujący eksmisję lokatorki. Wtedy do Krystyny G. zgłosił się Marian S. i zaproponował, że spłaci zadłużenie, ale za to Krystyna G. miała wystąpić do spółdzielni o przywrócenie członkostwa oraz złożyć wniosek o zgodę na zamianę posiadanego lokalu na mniejszy. Wtedy miała zamienić się na lokale z Marianem S.
Krystyna G. nie była jednak zainteresowana zamianą, lecz uzyskaniem za swoje mieszkanie pieniędzy. Zamierzała za nie urządzić mieszkanie mężczyzny, z którym była wtedy związana i do którego chciała się przeprowadzić. Marian S. zgodził się na takie rozwiązanie.
Spółdzielnia przystała na propozycję spłaty długu czynszowego, przywrócenia członkostwa Krystyny G. i zgodziła się na zamianę lokalu powódki na mniejszy. Wkrótce u notariusza została zawarta umowa: Marian S. sprzedał Krystynie G. za 180 tys. zł swoje mieszkanie o pow. 30,90 m2. Strony oświadczyły, że sprzedaż dokonywana jest w celu uzyskania w zamian przez Mariana S. spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Ustaliły też, że roszczenie Mariana S. o zapłatę ceny sprzedaży zostanie zrealizowane w ten sposób, że Krystyna G. niezwłocznie postawi swój dotychczasowy lokal do dyspozycji spółdzielni, w celu ustanowienia na rzecz Mariana S. spółdzielczego lokatorskiego prawa do tego lokalu. W akcie notarialnym Krystyna G. przeniosła również na pozwanego swoje roszczenie do spółdzielni wynikające z wniesionego wkładu mieszkaniowego oraz wypowiedziała członkostwo w spółdzielni.
Krystyna G. nigdy nie dostała kluczy do zakupionego lokalu i nigdy w nim nie zamieszkała.