Zdaniem ekspertów ta sprawa może wywołać lawinę kolejnych, ponieważ wielu deweloperów stosuje tego rodzaju praktyki.
Zawyżenie powierzchni użytkowej lokalu przez wliczenie do niej powierzchni pod ściankami działowymi
Mowa o prawomocnym wyroku z dnia 24 kwietnia 2024 roku Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie w sprawie o sygnaturze akt IV Ca 1735/23. Nabywcy lokalu mieszkalnego występowali tu przeciwko deweloperowi, który ich zdaniem nieuczciwie zawyżył powierzchnię użytkową kupionego przez nich lokalu mieszkalnego poprzez wliczenie do niej powierzchni znajdującej się pod ściankami działowymi.
Sąd przyznał im rację i zasądził od dewelopera na ich rzecz kwotę 21 779,34 zł. W uzasadnieniu do wyroku zaznaczył, że deweloper niesłusznie wliczył do powierzchni użytkowej lokalu powierzchnię znajdującą się pod ściankami działowymi.
Powierzchnia mieszkania mniejsza niż określona w umowie
Jak wynika z uzasadnienia do wspomnianego prawomocnego wyroku, deweloper na podstawie zawartej w 2019 roku umowy deweloperskiej zobowiązał się do wybudowania budynku, w którym miał się znajdować m.in. lokal mieszkalny o projektowanej powierzchni użytkowej 56,14 mkw., będący przedmiotem sporu. Po zakończeniu budowy i przeprowadzeniu przez dewelopera pomiarów okazało się, że powierzchnia użytkowa mieszkania jest mniejsza i wynosi 55,81 mkw. W związku z tym deweloper zwrócił nabywcom różnicę w cenie. Oni jednak zlecili ze swojej strony geodetom wykonanie wstępnych pomiarów lokalu, które wykazały, że jego powierzchnia użytkowa wynosi 52,88 mkw. i zażądali od dewelopera kolejnego zwrotu kosztów. Ten jednak się na to nie zgodził.
Czytaj więcej
Zwiększenie dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe to główny cel projektu ustawy, nad którym pracuje resort rozwoju. Eksperci doceniają intencje, lecz są sceptyczni.