Głównym celem rozporządzenia jest zapobieganie sprzedaży i następnie spalaniu paliw stałych z biomasy pozyskanej z drzew i krzewów, które są zanieczyszczone odpadami meblarskimi lub plastikami. Nowe przepisy będą dotyczyć gospodarstw domowych i instalacji grzewczych do 1 MW.
Jak będą wyglądać normy jakościowe dla pelletu i brykietu drzewnego?
Parametry jakościowe oraz ich wartości ustalono na podstawie wyników ekspertyzy przeprowadzonej przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (obecnie Instytut Technologii Paliw i Energii). Uwzględniono także dane rynkowe oraz wymagania normy PN-EN 17225. Wyznaczono następujące parametry dotyczące biomasy pozyskanej z drzew i krzewów (pelletu i brykietu) – średnica, długość, zawartość wilgoci, zawartość popiołu, wytrzymałość mechaniczna, zawartość frakcji drobnej, wartość opałowa, gęstość nasypowa, gęstość ziarna, zawartość dodatków, zawartość azotu, zawartość chloru, zawartość siarki całkowitej. Normy mają dotyczyć brykietu i pelletu wprowadzanych do obrotu lub objętych procedurą celną.
Brykiet
- Zawartość wilgoci – maksymalnie 12 proc. w stanie roboczym.
- Zawartość popiołu – maksymalnie 3 proc. w stanie suchym.
- Gęstość ziarna – minimum 0,9 g na cm3 w stanie roboczym.
- Zawartość dodatków – maksymalnie 2 proc. w stanie roboczym.
- Wartość opałowa – minimum 15,5 MJ na kg w stanie roboczym.
- Zawartość azotu – maksymalnie 0,3 proc. w stanie suchym.
- Zawartość siarki całkowitej – maksymalnie 0,04 proc. w stanie suchym.
- Zawartość chloru – maksymalnie 0,02 proc. w stanie suchym.
Czytaj więcej
Zmiany w przepisach wydłużające okres obowiązywania maksymalnej stawki za energię elektryczną nie obejmą firm. Z informacji zebranych przez PAP wynika jednak, że już dziś ceny prądu dla samorządów, podmiotów pożytku publicznego oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) pozostają poniżej maksymalnych stawek.