Aktualizacja: 22.02.2025 04:43 Publikacja: 19.03.2024 08:33
Foto: Adobe Stock
Nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mają wejść w życie już 1 kwietnia. Rozporządzenie podpisał poprzedni minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Najważniejsze zmiany wprowadzone nowelą to zwiększenie odległości budynków od granicy działki. Minimalna odległość budynku wielorodzinnego mającego ponad cztery kondygnacje to 5 metrów. Balkony na jednej płycie będą musiały być w pełni od siebie oddzielone grubą przegrodą. Nowela mówi też o rozszerzeniu obowiązku urządzenia placu zabaw - także dla pojedynczych budynków.
Nowe warunki techniczne mogą sparaliżować przebudowy budynków w całym kraju. Takie wnioski można wysnuć, analizując pismo GUNB, do którego dotarła „Rz”.
Nawet kilkaset inwestycji może trafić do kosza. Podaż lokali spadnie, ceny wzrosną – to według branży skutki szybkiego wdrożenia nowych zasad budowania. Mają one ukrócić patodeweloperkę.
Inwestycje, które powstały niezgodnie z przepisami, powinny być w pilnym trybie „ucywilizowane”, dostosowane do obowiązujących norm – mówi Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.
Nowelizacja tzw. warunków technicznych wchodzi w życie 1 kwietnia – poinformowało „Rzeczpospolitą” biuro prasowe resortu rozwoju. Tymczasem na jednym z portali wiceminister Jacek Tomczak ogłosił, że ministerstwo rozważa przesunięcie kwietniowego terminu.
Klamka zapadła. W kwietniu 2024 r. wejdą w życie przepisy zwalczające tzw. patodeweloperkę. Inwestycje przyspieszą?
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas