Ż ycie po »Bezpiecznym kredycie 2 proc.«, czyli mieszkaniówka na rozdrożu” – w tak zatytułowanym panelu wzięli udział Katarzyna Kuniewicz, dyrektor badań rynku Otodom Analytics, Krzysztof Kukucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Robert Chojnacki, prezes redNet 24, Maciej Wandzel, członek zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) i prezes Soho Creative Housing oraz Dawid Wrona, członek zarządu spółki deweloperskiej Archicom.
Rynek mieszkań trwa w zawieszeniu między wygaszonym „Bezpiecznym kredytem 2 proc.” a zapowiedzianym programem #naStart. Jak radzi sobie w tym przejściowym czasie? Jakie strategie przyjmują deweloperzy? Co z cenami mieszkań, a co z ich podażą? Co zrobić, żeby mieszkania – i te kupowane na własność, i te wynajmowane, były bardziej dostępne?
Własność i wynajem
Wiceminister rozwoju i technologii Krzysztof Kukucki zaznaczył, że w umowie koalicji 15 października jest punkt dotyczący mieszkań, który wyczerpuje wszystkie programy poszczególnych formacji.
– W naszym ministerstwie powstał cały pakiet rozwiązań. Dziś (28 lutego – red.) miałem dużą przyjemność zaakceptować OSR (ocena skutków regulacji – red.) dla rozwiązań dotyczących mieszkań społecznych, mieszkań na wynajem – mówił. – To pierwszy pakiet rozwiązań. Jeden filar. Drugi to kredyt #naStart, którego formuła zmieni się w stosunku do tej zaprezentowanej w styczniu – zaznaczył.
Resort wziął pod uwagę głosy ekspertów. Zdaniem wiceministra to wartość sama w sobie. – Projekt nie został rzucony na zasadzie, że to nasza ostateczna wersja. Konsultacje, które się odbyły w ministerstwie, także zanim ja dołączyłem do zespołu, mają bezpośrednie przełożenie na ostateczny kształt zapisów – mówił. Pomoc ma trafiać do osób, które są na granicy zdolności kredytowej, a nie do tych, którzy są w stanie bez trudu kupić mieszkanie. Trzeci filar, nad którym pracuje resort, to pakiet podażowy. Eksperci się zastanawiają, co zrobić, żeby było więcej ziemi. Pakiet powinien ujrzeć światło dzienne w najbliższych tygodniach.