Aktualizacja: 21.02.2025 11:08 Publikacja: 04.01.2024 13:15
Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl
Foto: Mat.prasowe
Marek Wielgo ocenia założenia nowego programu wpierającego zakup mieszkań:
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wybrało bardzo niefortunną nazwę dla swojego nowego programu kredytowego. Program o takiej nazwie („Mieszkanie na start”) powstał już bowiem w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy i zakłada dopłaty do czynszów w mieszkaniach budowanych przez PFR Nieruchomości w ramach programu „Mieszkanie +”.
Program "Mieszkanie na start" może ruszyć już w połowie 2024 r. Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii zapewnia, że ma on być prorodzinny. Nowy program mieszkaniowy to następca Bezpiecznego Kredytu 2 proc., na który 1 stycznia 2024 roku skończyło się finansowanie.
Najtańsze lokale w 2023 roku znikały z oferty w mgnieniu oka.
Deficyt gruntów, rosnące koszty inwestycji, długie procedury administracyjne. Deweloperom trudno z dnia na dzień zwiększyć podaż mieszkań.
Nowe mieszkania w 2023 roku zdrożały średnio od 10 proc. w Łodzi i Bydgoszczy do 25 proc. w Krakowie i Trójmieście. W przyszłym roku drożyzna może wyhamować.
W ofercie deweloperów są mieszkania wycenione na ok. 43 tys. zł za metr. Są też lokale sześciokrotnie tańsze.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas