Aktualizacja: 21.02.2025 11:22 Publikacja: 21.02.2023 10:33
Foto: tabelofert.pl
Najwięcej zezwoleń na budowę zgromadzili deweloperzy – w styczniu wydano im zgodę na budowę 10,2 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 35,9 proc., licząc rok do roku. Inwestorzy indywidualni dostali pozwolenia na budowę 4,8 tys. mieszkań, o 26,2 proc. mniej niż w styczniu ubiegłego roku. - Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 98,6 proc. ogółu mieszkań. W pozostałych formach budownictwa (spółdzielcze, komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) odnotowano 0,2 tys. mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (0,1 tys. w roku ubiegłym) – podaje GUS.
Największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania o powierzchni 35-50 mkw. Lokale tej wielkości chętnie kupują inwestorzy.
Kupujący mieszkania o świadectwa energetyczne pytają rzadko. Na razie brak dokumentu nie wpływa na ceny lokali.
Typowy budynek jednorodzinny budowany w 2022 roku miał 101 – 150 mkw. Domy powstawały najczęściej na bazie gotowych projektów architektonicznych – wynika z raportu Oferteo.pl.
Barometr nastrojów na rynku mieszkaniowym przygotowywany dla „Nieruchomości" „Rzeczpospolitej" przez Otodom Analytics wskazuje, że sytuacja kupujących jeszcze nigdy nie była tak niekorzystna.
Na jeden lokal budowany na mocy specustawy co najmniej 1,5 miejsca parkingowego – zakłada ustawa deregulacyjna. Ceny poszybują, a inwestycje mogą być nieopłacalne – przestrzega branża.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas