Takie domy budują Polacy

Typowy budynek jednorodzinny budowany w 2022 roku miał 101 – 150 mkw. Domy powstawały najczęściej na bazie gotowych projektów architektonicznych – wynika z raportu Oferteo.pl.

Publikacja: 09.02.2023 16:40

Takie domy budują Polacy

Foto: Mat.prasowe

aig

W tegorocznym raporcie przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego przez portal Oferteo w styczniu 2023 roku wśród 465 osób, które budowały dom w 2022 roku.

Ile metrów

- Podobnie jak w zeszłym roku największa grupa respondentów (42 proc.) podała, że powierzchnia użytkowa ich domu mieści się w przedziale 101 – 150 mkw. Cześć osób zdecydowała się na większy metraż: od 151 do 200 mkw. (23 proc.). - Jeszcze większe domy, o powierzchni co najmniej 201 mkw., stanowiły 11 proc. nowo powstałych budynków – podają eksperci Oferteo.

Polacy niezwykle rzadko decydowali się na budowę niewielkich domów o powierzchni typowej dla mieszkania w bloku. – Zaledwie 1 proc. inwestorów postawiło dom mniejszy niż 50 mkw., a budynki o powierzchni 51 – 75 mkw. stanowiły jedynie 6 proc. wszystkich inwestycji – wskazują autorzy raportu.

Respondenci jako główny powód wyboru takiego, a nie innego metrażu wymieniali wygodę użytkowania (38 proc.) oraz osobiste preferencje (25 proc.). - Dla części z nich motywacją było dopasowanie budynku do powierzchni posiadanej działki (15 proc.). Część decydowała się na mniejszy metraż z powodu ograniczonego budżetu, a niektórzy dostosowali oczekiwania do tego, co było określone w wybranym przez nich projekcie domu – tłumaczą przedstawiciele Oferteo.

Przypominają, że domy o powierzchni nieprzekraczającej 70 mkw. od ubiegłego roku można budować bez zezwolenia. – Inwestorzy nie byli szczególnie zainteresowani takim rozwiązaniem – zaznaczają autorzy raportu. - Zaledwie 2 proc. z nich zadeklarowało, że dostosowywali wielkość domu do wymogów dotyczących budowy w uproszczonym trybie.

Mat.prasowe

Jaki projekt

Największą popularnością w 2022 roku cieszyły się gotowe projekty domów kupowane od architektów. Skorzystało z nich 37 proc. budujących domy. - Mniej więcej co czwarty ankietowany (27 proc.) zdecydował się na indywidualny projekt, a 23 proc. modyfikowało gotowy projekt tak, aby był zgodny z ich potrzebami – mówią autorzy raportu. - Rzadziej, bo w 11 proc. przypadków, inwestorzy deklarowali samodzielne przygotowanie całości projektu. Takie przedsięwzięcie wiąże się z potrzebą posiadania odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy i umiejętności obsługi programów graficznych.

Mat.prasowe

Jaka technologia

Od lat najwięcej domów w Polsce powstaje w tradycyjnej technice murowanej. W 2022 roku tak budowało aż 82 proc. inwestorów. To o 6 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. - Spadło zainteresowanie wykonaniem domu z drewna w tzw. technologii kanadyjskiej, inaczej zwanej szkieletową. Odsetek respondentów w tym przypadku to 9 proc., podczas gdy w poprzedniej edycji badania było to 11 proc. – wskazują autorzy badania. - Pozostali inwestorzy decydowali się na wykorzystanie prefabrykatów, keramzytów lub bali (po 2 proc.). Kolejnym wyborem, jakiego musieli dokonać inwestorzy, był materiał pokrycia dachu. Najpopularniejsze były dachówki ceramiczne (41 proc. – wzrost o 7 pkt proc. w porównaniu z 2021 r.). Rzadziej decydowano się na blachodachówki (38 proc.), które w poprzednim roku były najczęściej wybieranym sposobem pokrycia (42 proc.) oraz dachówki cementowe (po 14 proc. w 2021 i 2022 roku).

Mat.prasowe

Nieruchomości
Duże przeceny mieszkań w Szczecinie. W Rzeszowie ceny w górę
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Nieruchomości
Kiedy dom jest okazją
Nieruchomości
Milion mieszkań w Polsce ma ponad 100 lat
Nieruchomości
O okazję pod miastem już nie tak łatwo
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Nieruchomości mieszkaniowe
Duże przeceny dużych mieszkań