Aktualizacja: 21.02.2025 11:16 Publikacja: 21.12.2022 11:43
Foto: Adobe Stock
W ciągu 11 miesięcy tego roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 277,4 tys. mieszkań. To 9,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Najwięcej pozwoleń na budowę dostali deweloperzy - mogą postawić 188,8 tys. mieszkań. To spadek o 0,5 proc., licząc rok do roku. Inwestorzy indywidualni zgromadzili w tym czasie pozwolenia na budowę 84,3 tys. lokali – o 26,5 proc. mniej, rok do roku.
Łącznie w ramach tych form budownictwa wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 98,5 proc. ogółu mieszkań. W pozostałych formach budownictwa odnotowano 4,3 tys. mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (3,5 tys. w roku ubiegłym).
Rodziny rzadziej poszukują mieszkań. Spadł też odsetek osób planujących kupić swoje pierwsze lokum – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl.
Apartament w Warszawie kupiony za 23 mln zł, w Krakowie – za ponad 15 mln. To rekordowe transakcje mijającego roku.
Mieszkania w historycznych budynkach kuszą świetnymi adresami. Na kamienice łaskawym okiem patrzy PRS.
Cena mieszkania to nie wszystko. Dziś bardziej niż kiedykolwiek liczą się koszty utrzymania i wykończenia lokalu.
Deweloperzy nie mają motywacji, by wprowadzać do oferty mieszkania tanie, na obrzeżach miast, bo popyt na taki produkt jest zduszony brakiem dostępności kredytów – powiedziała w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas