Pozwolenie na renowację kamienicy przy ul. św. Barbary 2a w Warszawie ma Zeitgeist Asset Management. W budynku znajdzie się 14 mieszkań na wynajem i jeden lokal usługowy. Prace mają się zakończyć w 2024 r. To drugi etap rewitalizacji kompleksu budynków w centrum Warszawy, które firma Zeitgeist kupiła w 2019 r. od spółki Orange.
Perełki w portfelu
– Biorąc pod uwagę historię Warszawy i konsekwencje II wojny światowej, niewiele kamienic przetrwało do dziś, w odróżnieniu np. od stolicy Czech. Takich kamienic jest więcej w Krakowie, Wrocławiu czy Łodzi. Te, które się zachowały, często są zabytkami. Wszelkie rewitalizacje muszą być ustalane z konserwatorem zabytków – podkreśla Maximilian Mendel, dyrektor zarządzający Zeitgeist Asset Management Polska. – To proces czasochłonny, przez co i kosztowny, dlatego też bardzo rzadko mamy do czynienia z jednym właścicielem, który wynajmuje cały budynek mieszkalny. Takich obiektów w rękach inwestorów instytucjonalnych naliczymy w Polsce dosłownie kilka.
Zeitgeist Asset Management wyszukuje i kupuje całe budynki, przeważnie w bardzo złym stanie technicznym. Po rewitalizacji nieruchomości trafiają na rynek najmu instytucjonalnego. – W Warszawie oprócz kompleksu Nowogrodzka/św. Barbary, który sukcesywnie rewitalizujemy, remontujemy też kamienice przy ul. Wrzesińskiej oraz przy ul. Długiej – mówi Maximilian Mendel. Także te budynki będą przeznaczone na cele mieszkaniowe.
Firma działa też w Czechach, gdzie ma sporo kamienic w portfolio. – W Pradze prowadzimy 25 projektów, z czego 14 jest pod opieką konserwatora. Najbardziej znane to Palac Dunaj z 1930 r. (w strefie UNESCO), Krizikowa, sięgająca historią XIV w. czy Myslikova z lat 1910–1912. W Polsce mamy pięć budynków o wartości historycznej i nieustannie rozglądamy się za nowymi – mówi Mendel.
Historyczne budynki są też na celowniku AFI Europe. Firma zrewitalizuje ponad 100-letnią kamienicę Natansona przy ul. Nowy Świat 2 w Warszawie. – Start budowy planujemy na pierwszy kw. 2023 roku – zapowiada Michał Stępień, dyrektor generalny oddziału AFI Europe w Warszawie. To kolejna inwestycja firmy w Polsce. – W grudniu zakończymy prace w kamienicy u zbiegu Złotej i Żelaznej – mówi Michał Stępień.