19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 05:34 Publikacja: 01.12.2022 21:21
Foto: mat. pras.
Jedni stare budynki burzą, by zastąpić je nowymi, inni – w tym Syrena – stawiają na modernizację. Jaki cel temu przyświeca?
Budynki biurowe, jak wszystkie inne, starzeją się i zużywają, poza tym ostatnie zmieniają się koncepcje biura i oczekiwania najemców. Stare budynki są modernizowane nie od dziś, ale dotychczas to się ograniczało raczej do prostych rzeczy, odświeżenia: odmalowania, przearanżowania wnętrz, przebudowy recepcji. Dziś jednak na topie są projekty mixed-use: Koneser, Browary Warszawskie, Elektrownia Powiśle. Pojedyncze budynki też muszą być wielofunkcyjne, by były atrakcyjne dla najemców.
Szeroko pojęte budownictwo odpowiada za ponad jedną trzecią emisji CO2. Dekarbonizacja tej branży to absolutna konieczność.
Drucianka to uzupełnienie Konesera, poza biurami powstaną mieszkania na sprzedaż i wynajem oraz akademik – zapowiada Magdalena Bartkiewicz-Podoba, szefowa Liebrecht & wooD w Polsce.
Oszczędzanie prądu, wody, papieru. Segregowanie śmieci. Kawa w dużych opakowaniach. Biura przechodzą w tryb eko.
Parki logistyczno-magazynowe są uznawane za bezpieczną, obarczoną małym ryzykiem inwestycję.
Rynek ma świadomość, że inwestowanie w budynki musi uwzględniać wpływ na środowisko. Znaczenia nabiera teraz wpływ na kwestie społeczne.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas