Aktualizacja: 19.02.2025 21:15 Publikacja: 05.04.2022 22:22
Foto: Adobe Stock
9 na 10 istniejących obecnie budynków będzie wciąż użytkowanych w 2050 r., kiedy to Unia Europejska ma osiągnąć neutralność klimatyczną, dlatego kluczowe jest wdrażanie elementów ESG (środowisko, kwestie społeczne, ład korporacyjny) oraz podejmowanie działań zwiększających przyjazność nieruchomości dla środowiska – wskazuje CBRE.
– Dostosowywanie nieruchomości do zasad zrównoważonego rozwoju przynosi korzyści właścicielom i najemcom – przekonuje Paweł Kotlarski, dyrektor w dziale zarządzania nieruchomościami w CBRE, odpowiedzialny za wsparcie firm we wdrażaniu strategii ESG. – Właściciele zyskują m.in. wzrost wartości i konkurencyjności nieruchomości dla potencjalnych i nowych najemców oraz inwestorów. Najemcy z kolei mają możliwość korzystania z nowoczesnej przestrzeni, integrującej społeczność i zapewniającej optymalizację kosztów eksploatacyjnych. Jednocześnie, zasady ESG są coraz powszechniej włączane do strategii firm, a biurowiec jest jednym z kluczowych elementów tej polityki w zakresie ekologii – dodaje.
Nowoczesne biura zachwycają designem, ale czy naprawdę wspierają produktywność? Przeszklone ściany i otwarte przestrzenie miały sprzyjać współpracy, a stały się źródłem rozproszeń i braku prywatności. Jak odzyskać kontrolę nad swoją przestrzenią bez rezygnowania z nowoczesnego wyglądu biura?
Unijna dyrektywa uszczelniająca handel w sieci to narzędzie o opóźnionym działaniu. Dlatego potrzebna jest ustawa o rejestrze mieszkań na krótki najem.
Wraz ze wzrostem liczby lokali w ofercie i stabilizacją cen potencjalni nabywcy wydłużają czas podejmowania decyzji. Kredyty mieszkaniowe cały czas są dostępne dla najlepiej zarabiających.
Konkurencja z firmami spoza Unii Europejskiej o kontrakty nie jest walką na równych zasadach, na szczęście podejście publicznych zamawiających powoli się zmienia – mówi Artur Popko, prezes Budimeksu.
Deweloperzy mają obowiązek podawać ceny i ich składowe w miejscu sprzedaży detalicznej – wskazał urząd. Podawanie cen w internecie byłoby dobrą praktyką.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
W 2024 r. aż 44 proc. kupujących poszukiwało mieszkania jednocześnie na rynku wtórnym i pierwotnym – wynika z analiz Nieruchomosci-online.pl.
Ledwie resort rozwoju ogłosił założenia nowego programu mieszkaniowego, a już pojawiły się pierwsze oferty lokali „z rządową dopłatą”. Czy projekt może wywołać gorączkę na rynku?
Rada miejska Barcelony i organizacja non profit Fondació Habitat 3 osiągnęły porozumienie w sprawie odkupienia budynku mieszkalnego Casa Orsola od funduszu Lioness Inversiones. Lokatorzy mogą już spać spokojnie. Tysiące innych w tym mieście muszą nadal walczyć.
Wydłuży się okres, w którym inwestorzy będą mogli otrzymać „wuzetkę”. Jeśli jednak gmina, mimo przedłużenia terminu, spóźni się z uchwaleniem planu ogólnego, będzie musiała liczyć się z wypłatą odszkodowań.
Spółki komunalne zarządzające infrastrukturą przesyłową często eksploatują urządzenia posadowione na cudzych nieruchomościach. Na jakich zasadach mogą korzystać z tych gruntów?
Zasiedzenie może obejmować udział we własności lokalu, jednak nie dotyczy sytuacji, w której dana nieruchomość nie została jeszcze wyodrębniona jako samodzielny lokal. Nie jest więc możliwe np. zasiedzenie pokoju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas