Oszczędzanie energii w biurach ze względu na jej rosnące ceny to dziś priorytet – mówi Piotr Kowańdy, ekspert firmy doradczej CBRE. – Praktyki ograniczające zużycie prądu wprowadzano już w okresie pandemii, kiedy w biurowcach było mniej pracowników.
Piotr Kowańdy zaznacza, że właściciele budynków analizują możliwości montażu instalacji fotowoltaicznych, wymiany oświetlenia na LED, montażu czujników ruchu sterujących światłem. – Duże oszczędności daje odpowiednia regulacja pracy urządzeń i instalacji wentylacyjnych, chłodzenia czy grzania – mówi. Gdy budynek jest pusty, urządzenia mogą być wyłączane.
Jak wskazuje ekspert, firmy rezygnują też z dekoracyjnego (np. świątecznego) oświetlenia budynków. Mobilizują wychodzących z biur pracowników do wyłączania światła, klimatyzacji, monitorów, wyjmowania z gniazdek ładowarek.
Sztuczna inteligencja
O konsekwencjach wzrostu cen energii mówi Agnieszka Krzekotowska, dyrektor działu zarządzania nieruchomościami w firmie Colliers. Są widoczne przy planowaniu budżetów na kolejny rok. – Koszty zakupu energii rosną trzy-, a w skrajnych przypadkach nawet ośmiokrotnie – wskazuje. – Konieczna jest analiza, z jakich produktów korzystamy i jak kupujemy energię?
Dyrektor Krzekotowska podkreśla, że Colliers w zarządzanych przez firmę obiektach od lat podejmuje działania mające na celu ograniczenie zużycia energii. – Współpracujemy z właścicielami budynków m.in. w zakresie wymiany oświetlenia i stosowania lamp typu LED, wdrażania systemów zarządzania energią, wykorzystania systemów HVAC odpowiadających za sprawną wymianę powietrza w pomieszczeniach – mówi.