Zapowiedzieliście nową dużą inwestycję w Polsce: Drucianka Campus już nazywany jest Koneserem II. Nic dziwnego, bo charakter inwestycji podobny – mixed use w pofabrycznych murach – poza tym tylko chwila spacerem dzieli oba miejsca. Czy nie było obaw, że te projekty będą się kanibalizować?
Rzeczywiście, mieliśmy takie pytania z rynku, ale my postrzegamy Druciankę jako uzupełnienie Konesera, a nie jego zagrożenie. To nasz kolejny krok w kierunku rozwoju prawobrzeżnej Warszawy. To również będzie inwestycja miastotwórcza i przy jej realizacji będziemy czerpać z doświadczeń Konesera, ale proszę zwrócić uwagę na nazwę projektu – to, co w niej uwypukliliśmy, to słowo kampus. O ile Koneser to lokalne centrum, „miasto w mieście”, bo są tam i mieszkania, i biura, handel i różne usługi, o tyle w naszym zamyśle Drucianka Campus będzie przestrzenią przede wszystkim do pracy, nowoczesną przestrzenią biurową klasy A, nastawioną na rozwój talentów, integrację i wymianę myśli.
Inspirowaliśmy się kampusami Doliny Krzemowej, gdzie kluczowymi kwestiami są rozwój, edukacja, stymulacja, kreatywność. Liczymy na współpracę z sąsiadami, Wyższą Szkołą Menedżerską i Uniwersytetem SWPS. To inwestycja wielofunkcyjna nowej generacji – zaprojektowana z myślą o dobrym samopoczuciu jej docelowych użytkowników. Pozostałe funkcje usługowo-gastronomiczne i rekreacyjne będą uzupełniające – nie tylko dla biur i okolicznych osiedli, ale też inwestycji, które zaplanowaliśmy na działkach przylegających do kampusu: mieszkań na sprzedaż i na wynajem oraz akademika. Części te będą realizowane równolegle z kampusem, ale nadal trwają analizy, w jakiej formule, dlatego na razie nie możemy podać szczegółów.
Takie wielofunkcyjne projekty to przyszłość. Niedawny V Kongres Deweloperski został otwarty wykładem prof. Carlosa Moreno, twórcy pojęcia miasta 15-minutowego. Mowa była o nieodzowności rozwoju aglomeracji w kierunku projektów, które będą decentralizować miasta, tworzyć lokalne społeczności. Tworzenie miast policentrycznych, czyli miast o wielu lokalnych centrach, i unikanie koncentracji podstawowych funkcji w wyodrębnionych dzielnicach mieszkaniowych czy biznesowych jest koniecznym warunkiem zrównoważonego rozwoju miast. Tak zrealizowaliśmy Konesera, zanim jeszcze był to modny i głośny trend, przyczyniając się tym do zmiany oblicza Pragi.
Koszty finansowania poszły w górę w Polsce, ale i Europejski Bank Centralny podnosi stopy – sama część kampusowa to nakłady rzędu 150 mln euro…