19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 00:45 Publikacja: 29.09.2022 22:08
Foto: mat. pras.
PRS kojarzy się z inwestycjami dużych zagranicznych funduszy w największych aglomeracjach. Ogłosiliście, że część inwestycji chcecie zaoferować inwestorom instytucjonalnym: głównie w Szczecinie, a także w Poznaniu oraz mniejszych miastach: Zielonej Górze i rodzimym Gorzowie. Jak wygląda popyt na wynajem w tych mniejszych ośrodkach, liczących poniżej 150 tys. mieszkańców?
Rynek PRS dopiero się w Polsce kształtuje i jest po prostu kwestią czasu, kiedy tego typu inwestycje przestaną być domeną największych aglomeracji i pojawią się w mniejszych ośrodkach. Fundusze faktycznie są zainteresowane projektami w większych miastach, dlatego rozmawiamy głównie o Szczecinie i Poznaniu, ale niejako przy okazji pojawił się temat mniejszych ośrodków. Jako deweloper działamy tam od lat, od lat część mieszkań kupują inwestorzy indywidualni z myślą o wynajmie. Może te miasta są mniejsze, ale rynek najmu jest tam mocny i zwrot z inwestycji jest porównywalny niż w przypadku większych miast, jeśli nie wyższy.
Nawet w czasie lockdownu deweloperzy budowali więcej mieszkań niż obecnie. Ograniczenie podaży to efekt spadku popytu z powodu niedostępności kredytów, ale też chęci utrzymania marż.
Deweloper aktywny na zachodzie kraju chce budować dla funduszy także poza aglomeracjami.
Ceny mieszkań w Polsce są na zrównoważonym poziomie – przekonują eksperci Baker Tilly TPA.
Właściciele mieszkań na wynajem chcą sądownie dochodzić ochrony praw nabytych i wywrzeć presję na decydentów.
Instytucje inwestujące w portfele mieszkań na wynajem mogą wypełnić lukę powstałą w związku z zapaścią sprzedaży kredytów hipotecznych. Rynek najmu rozwinie się też w mniejszych miastach.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas