Aktualizacja: 21.02.2025 10:57 Publikacja: 07.07.2022 21:07
Skutkiem zmian w stosowaniu amortyzacji może być wzrost cen stawek najmu mieszkań – oceniają eksperci
Foto: AdobeStock
Od przyszłego roku nie będzie już możliwości amortyzowania budynków i lokali mieszkalnych. Komplikuje to biznesplany inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych (PRS). Jakie będą konsekwencje?
Kondycja nieruchomości handlowych poprawia się po pandemii, ale na horyzoncie wciąż majaczą burzowe chmury: szalejąca inflacja i ryzyko... braku prądu.
Mocny transfer menedżera z Heimstaden do własnej platformy mieszkań na wynajem ma przyspieszyć ekspansję, także za granicą.
Budowana przez fundusz Ares rękami Murapolu platforma najmu liczy już 444 gotowe mieszkania. W drodze jest 918 kolejnych.
Oferta najmu mieszkań prywatnych właścicieli i funduszy PRS trafia do odmiennych grup użytkowników. Oba rodzaje klientów deklarują wysokie zadowolenie ze świadczonych usług – wynika z badania na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).
Zagraniczny fundusz, przy wsparciu polskich przedsiębiorców, chce przejąć dewelopera i zwiększyć jego wartość.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas