19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 10:46 Publikacja: 05.05.2022 21:29
Foto: Adobe Stock
Najem długoterminowy nad Wisłą opiera się na indywidualnych właścicielach mieszkań. Najem instytucjonalny, czyli portfele lokali należących do funduszy, jest wciąż na etapie niemowlęcym. PZFD postanowił przyjrzeć się obu rynkom, zamawiając badania w Zymetrii, by stworzyć profile statystycznego wynajmującego.
W ujęciu globalnym przeciętny wynajmujący to osoba w związku, w niemal co drugim przypadku z dzieckiem lub dziećmi. Single wynajmują co dziesiąty lokal.
Inwestorzy budują w Polsce portfele mieszkań, a MVGM zarabia na zarządzaniu ich zasobami. Właśnie doszło do mocnego transferu.
Polacy wynajmują mieszkania najczęściej na rok–dwa lata. Ale są i tacy, którzy w jednym lokalu mieszkają ponad pięć lat. Najważniejsze kryterium to wysokość czynszu.
Osiedla – ale nie obozy – kontenerowe, wprowadzenie przepisów o REIT-ach, zachęty dla właścicieli mieszkań, które mogłyby trafić na rynek najmu – to przyczyniłoby się do poprawy sytuacji, uważa Sławomir Muturi, szef Mzuri.
Realny scenariusz czy strachy na Lachy? Jeszcze nigdy nie spekulowano tyle o obciążaniu nabywców mieszkań ryzykiem wzrostu cen wykonawstwa.
Największy wpływ na wynik miało gigantyczne zamówienie od funduszu PRS.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas