Aktualizacja: 22.02.2025 04:41 Publikacja: 05.05.2022 21:29
Foto: Adobe Stock
Najem długoterminowy nad Wisłą opiera się na indywidualnych właścicielach mieszkań. Najem instytucjonalny, czyli portfele lokali należących do funduszy, jest wciąż na etapie niemowlęcym. PZFD postanowił przyjrzeć się obu rynkom, zamawiając badania w Zymetrii, by stworzyć profile statystycznego wynajmującego.
W ujęciu globalnym przeciętny wynajmujący to osoba w związku, w niemal co drugim przypadku z dzieckiem lub dziećmi. Single wynajmują co dziesiąty lokal.
Inwestorzy budują w Polsce portfele mieszkań, a MVGM zarabia na zarządzaniu ich zasobami. Właśnie doszło do mocnego transferu.
Polacy wynajmują mieszkania najczęściej na rok–dwa lata. Ale są i tacy, którzy w jednym lokalu mieszkają ponad pięć lat. Najważniejsze kryterium to wysokość czynszu.
Osiedla – ale nie obozy – kontenerowe, wprowadzenie przepisów o REIT-ach, zachęty dla właścicieli mieszkań, które mogłyby trafić na rynek najmu – to przyczyniłoby się do poprawy sytuacji, uważa Sławomir Muturi, szef Mzuri.
Realny scenariusz czy strachy na Lachy? Jeszcze nigdy nie spekulowano tyle o obciążaniu nabywców mieszkań ryzykiem wzrostu cen wykonawstwa.
Największy wpływ na wynik miało gigantyczne zamówienie od funduszu PRS.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas