Aktualizacja: 22.02.2025 04:20 Publikacja: 13.05.2022 14:18
Foto: Materiały prasowe
Life Spot to marka, pod którą zaczyna działać nowa platforma instytucjonalnego najmu mieszkań tworzona przez fundusz Ares, będący głównym akcjonariuszem Murapolu. Nowy zasób PRS jest budowany na działkach wyselekcjonowanych z obszernego banku ziemi dewelopera. W lipcu ub.r. ujawniono, że Murapol zawarł z Aresem umowę ramową na dostarczenie prawie 1,4 tys. lokali na potrzeby najmu oraz 361 dla sieci prywatnych akademików Student Depot.
Platforma Life Spot przyjmuje już klientów, umowy podpisywane są na minimum rok. Zasób liczy 168 mieszkań w Gdańsku i niedawno powiększył się o 276 w Warszawie. Jesienią tego roku platformę zasilą 244 lokale we Wrocławiu, a wiosną przyszłego roku o 674 mieszkania w Łodzi. Największymi obecnie graczami na rynku PRS, mierząc liczbą gotowych lokali, są Resi 4 Rent i Fundusz Mieszkań na Wynajem.
Rosnące stopy to coraz wyższe odsetki od obligacji – u rekordzistów z Catalyst to już ponad 12 proc. w skali roku.
Rynek wynajmu mieszkań w Polsce ma silne fundamenty, ale obecna sytuacja może schłodzić nastroje funduszy PRS.
W 2021 roku spółki zaksięgowały sowite zyski. Czy zbliża się kres możliwości przerzucania wzrostu kosztów na ceny lokali?
Rosnące stopy procentowe odcinają od możliwości zakupu mieszkań kolejne grupy. Alternatywą jest najem. Nabywcami lokali na ten cel są fundusze PRS, ale i zamożni „Kowalscy” będą wracać do tej formy lokowania oszczędności – mówią deweloperzy.
Partnerzy zaczną inwestować w drugiej połowie tego roku, będą budować i adaptować.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas