19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 15:01 Publikacja: 21.04.2022 21:00
MVGM zarządza w Polsce m.in. mieszkaniami w Nowym Nikiszowcu w imieniu PFR Nieruchomości
Foto: mat. pras.
O rozwoju młodego rynku najmu instytucjonalnego mieszkań (PRS) w Polsce najgłośniej słyszymy w kontekście wejść nowych inwestorów – czyli najczęściej wyspecjalizowanych funduszy – oraz kontraktów deweloperów, którzy otrzymują bardziej lub mniej spektakularne zamówienia na wybudowanie inwestorom lokali. Kluczowe dla PRS jest jednak zarządzanie zasobami.
Część inwestorów ma zbudowane własne zespoły, ale na rynku są aktywni także zarządzający zewnętrzni. Polska część grupy MVGM, międzynarodowego zarządcy nieruchomości komercyjnych, plany wsparcia inwestorów PRS nad Wisłą ogłosiła z końcem 2020 r. Dziś ma w pieczy ponad 1,2 tys. lokali należących do m.in. państwowego PFR Nieruchomości oraz prywatnych graczy: Aurec Capital i Zeitgeist.
Część zagranicznych funduszy wstrzymuje się z inwestycjami w obliczu toczącej się za wschodnią granicą wojny, ale będzie to mieć charakter przejściowy.
Na początku roku otoczenie rynkowe nie było dla deweloperów wparciem. Sprawdzamy, co wyłania się ze statystyk.
Rosnące stopy procentowe odcinają od możliwości zakupu mieszkań kolejne grupy. Alternatywą jest najem. Nabywcami lokali na ten cel są fundusze PRS, ale i zamożni „Kowalscy” będą wracać do tej formy lokowania oszczędności – mówią deweloperzy.
Wyzwań przybywa, ale fundusze dalej inwestują w mieszkania na wynajem nad Wisłą. To trend ogólnoeuropejski.
Kolejny deweloper decyduje się na współpracę z inwestorami z rynku instytucjonalnego najmu mieszkań.
Aby sprzedać mieszkanie, trzeba urealnić cenę ofertową. Jak duże przeceny akceptują sprzedający lokale analizuje portal Nieruchomosci-online.pl.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas