Deweloperzy mocno wierzą w rynek najmu

Rosnące stopy procentowe odcinają od możliwości zakupu mieszkań kolejne grupy. Alternatywą jest najem. Nabywcami lokali na ten cel są fundusze PRS, ale i zamożni „Kowalscy” będą wracać do tej formy lokowania oszczędności – mówią deweloperzy.

Publikacja: 31.03.2022 21:12

Deweloperzy mocno wierzą w rynek najmu

Foto: Adobe Stock

Menedżerowie Echo Investment, odnosząc się w trakcie konferencji poświęconej wynikom za 2021 r. do bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym, przekaz mieli bardzo pozytywny. Spółka nie spodziewa się załamania sprzedaży ani nie opóźnia rozpoczynania projektów.

Deweloper ujawnił, że w styczniu i lutym, czyli miesiącach dalszego wzrostu stóp procentowych w Polsce, sprzedał 434 mieszkania wobec 406 w całym IV kwartale ub.r. Na koniec grudnia w ofercie było 1818 mieszkań. W samej Warszawie w 2022 r. katalog ma się powiększyć o 1400 lokali. – Mimo rosnących stóp procentowych w I kwartale widzimy mocny popyt na mieszkania w dużych aglomeracjach. Wybuch wojny w Ukrainie nie miał takich konsekwencji dla rynku jak pierwszy lockdown. Wtedy popyt i podaż się zatrzymały, teraz tego nie widać – powiedział prezes Nicklas Lindberg. Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych, dodał, że ostatnie lata mieszkaniowego boomu w Polsce to efekt przyrostu inwestycji w mniejszych miastach. W aglomeracjach podaż lokali jest niska wobec popytu i „mocy ekonomicznej” mieszkańców. Drozd zwrócił uwagę, że na rynku najmu mamy mocny spadek dostępnych mieszkań i wzrost czynszów, co jest spowodowane napływem uchodźców oraz odcinaniem części osób od możliwości zakupu lokalu na kredyt – z powodu wzrostu stóp procentowych. – Zapotrzebowanie na wynajem będzie się utrzymywać, tym samym kupowanie na wynajem może być sensowną inwestycją dla osób z wolną gotówką. Dodatkowo niższa podaż mieszkań i rosnące koszty wykonawstwa będą powodować wzrost cen lokali – powiedział Drozd.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Nieruchomości mieszkaniowe
Polska 2050 przejmuje inicjatywę w mieszkaniówce. Kolejny projekt ustawy w drodze
Nieruchomości mieszkaniowe
Kredytu zero procent nie będzie. „Szukamy innych rozwiązań”
Nieruchomości mieszkaniowe
Rynek mieszkaniowy czeka na obniżki stóp. To okazja?
Nieruchomości mieszkaniowe
Jest projekt ustawy, która ma uwolnić grunty pod mieszkania. Co proponuje resort rozwoju?
Nieruchomości mieszkaniowe
Huśtawka nastrojów na pierwotnym rynku mieszkaniowym