19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 14:56 Publikacja: 31.03.2022 21:12
Foto: Adobe Stock
Menedżerowie Echo Investment, odnosząc się w trakcie konferencji poświęconej wynikom za 2021 r. do bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym, przekaz mieli bardzo pozytywny. Spółka nie spodziewa się załamania sprzedaży ani nie opóźnia rozpoczynania projektów.
Deweloper ujawnił, że w styczniu i lutym, czyli miesiącach dalszego wzrostu stóp procentowych w Polsce, sprzedał 434 mieszkania wobec 406 w całym IV kwartale ub.r. Na koniec grudnia w ofercie było 1818 mieszkań. W samej Warszawie w 2022 r. katalog ma się powiększyć o 1400 lokali. – Mimo rosnących stóp procentowych w I kwartale widzimy mocny popyt na mieszkania w dużych aglomeracjach. Wybuch wojny w Ukrainie nie miał takich konsekwencji dla rynku jak pierwszy lockdown. Wtedy popyt i podaż się zatrzymały, teraz tego nie widać – powiedział prezes Nicklas Lindberg. Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych, dodał, że ostatnie lata mieszkaniowego boomu w Polsce to efekt przyrostu inwestycji w mniejszych miastach. W aglomeracjach podaż lokali jest niska wobec popytu i „mocy ekonomicznej” mieszkańców. Drozd zwrócił uwagę, że na rynku najmu mamy mocny spadek dostępnych mieszkań i wzrost czynszów, co jest spowodowane napływem uchodźców oraz odcinaniem części osób od możliwości zakupu lokalu na kredyt – z powodu wzrostu stóp procentowych. – Zapotrzebowanie na wynajem będzie się utrzymywać, tym samym kupowanie na wynajem może być sensowną inwestycją dla osób z wolną gotówką. Dodatkowo niższa podaż mieszkań i rosnące koszty wykonawstwa będą powodować wzrost cen lokali – powiedział Drozd.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Rząd zapowiada, że w pierwszym kwartale 2025 roku przedstawi kompleksowy program mieszkaniowy. Minister rozwoju Krzysztof Paszyk potwierdził, że program obejmie różnorodne formy wsparcia, od budownictwa komunalnego po własnościowe, jednak szczegóły wciąż są przedmiotem negocjacji.
Sprzedaż lokali w ostatnich miesiącach nie powala, ale jest solidna – biorąc pod uwagę koszt kredytów i brak programów wsparcia popytu.
Resort rozwoju pokazał założenia projektu tzw. ustawy podażowej. Ma uwolnić grunty pod osiedla mieszkaniowe i ułatwić prowadzenie inwestycji. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 roku.
W listopadzie sprzedaż mieszkań była stabilna, deweloperzy wciąż dużo wprowadzali do oferty, która ustanowiła nowy rekord. Jest i korekta cen, ale mieszkania dostępne są dla zamożnych.
Celem zawarcia umowy najmu jest oddanie przedmiotu najmu najemcy do korzystania w zamian za zapłatę czynszu. Lokal będący przedmiotem najmu powinien odpowiadać w chwili wydania standardom wynikającym z umowy, w tym w zakresie powierzchni oraz wykończenia.
Trzeba pamiętać o zasadzie, by kupować nieruchomości nie wtedy, gdy trwa owczy pęd, lecz gdy leje się krew – mówi Ewa Wielgórska, prezes Fairy Flats, firmy zarządzającej wynajmem mieszkań.
Określenie przeznaczenia poszczególnych części przedmiotu najmu i zasad korzystania z każdego rodzaju pomieszczeń są jednymi z podstawowych elementów umowy najmu komercyjnego.
Mit o nigdy nietaniejących nieruchomościach zaczął upadać. Rynek sprzedającego zmienia się w rynek klienta kupującego – mówi Marcin Drogomirecki, ekspert rynku nieruchomości.
Spadek zainteresowania mieszkaniami na wynajem zmusza właścicieli do konkurowania ceną. Część wynajmowanych lokali trafia na sprzedaż. Eksperci nie wykluczają korekty stawek najmu w 2025 roku.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas