Aktualizacja: 03.04.2025 22:14 Publikacja: 31.03.2022 21:12
Foto: Adobe Stock
Menedżerowie Echo Investment, odnosząc się w trakcie konferencji poświęconej wynikom za 2021 r. do bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym, przekaz mieli bardzo pozytywny. Spółka nie spodziewa się załamania sprzedaży ani nie opóźnia rozpoczynania projektów.
Deweloper ujawnił, że w styczniu i lutym, czyli miesiącach dalszego wzrostu stóp procentowych w Polsce, sprzedał 434 mieszkania wobec 406 w całym IV kwartale ub.r. Na koniec grudnia w ofercie było 1818 mieszkań. W samej Warszawie w 2022 r. katalog ma się powiększyć o 1400 lokali. – Mimo rosnących stóp procentowych w I kwartale widzimy mocny popyt na mieszkania w dużych aglomeracjach. Wybuch wojny w Ukrainie nie miał takich konsekwencji dla rynku jak pierwszy lockdown. Wtedy popyt i podaż się zatrzymały, teraz tego nie widać – powiedział prezes Nicklas Lindberg. Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych, dodał, że ostatnie lata mieszkaniowego boomu w Polsce to efekt przyrostu inwestycji w mniejszych miastach. W aglomeracjach podaż lokali jest niska wobec popytu i „mocy ekonomicznej” mieszkańców. Drozd zwrócił uwagę, że na rynku najmu mamy mocny spadek dostępnych mieszkań i wzrost czynszów, co jest spowodowane napływem uchodźców oraz odcinaniem części osób od możliwości zakupu lokalu na kredyt – z powodu wzrostu stóp procentowych. – Zapotrzebowanie na wynajem będzie się utrzymywać, tym samym kupowanie na wynajem może być sensowną inwestycją dla osób z wolną gotówką. Dodatkowo niższa podaż mieszkań i rosnące koszty wykonawstwa będą powodować wzrost cen lokali – powiedział Drozd.
Gorsza sprzedaż mieszkań niż w I kwartale 2025 r. była tylko pod koniec 2022 r. – wynika z szacunków JLL. Mimo t...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Wysokie stopy, najdroższy w UE kredyt, brak programu wsparcia. Jak poradzili sobie deweloperzy mieszkaniowi w pi...
Aldi to nie tylko sklepy spożywcze. W Niemczech sieć buduje mieszkania na wynajem i akademiki. Grupa Erbud liczy...
Euro Styl z Grupy Dom Development realizuje kilka inwestycji premium w wyjątkowych lokalizacjach blisko centrum...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
W 2024 r. polscy obywatele podpisali blisko 4,2 tys. aktów notarialnych zakupu domów i mieszkań w Hiszpanii.
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas