Przepisy prawa budowlanego obowiązujące od nowelizacji z 2020 r. zwalniają pochylnie dla osób niepełnosprawnych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, a nawet zgłoszenia. Od 2021 r. podstawowe wymogi techniczne określa jedynie rozporządzenie o warunkach technicznych, jakie muszą spełniać.
W 2009 r., gdy wspólnota mieszkaniowa zakończyła montaż takiej pochylni wraz z przebudową schodów prowadzących do bloku wielomieszkaniowego, obowiązywały jednak inne, bardziej restrykcyjne zasady, w tym obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę. Wspólnota go nie miała i nie mogła uzyskać, ponieważ dzierżawiony teren nie był jej własnością. Sięgnęła wobec tego do argumentów natury społecznej, wskazując, jak bardzo inwestycja jest niezbędna osobom niepełnosprawnym, osobom starszym z wózkami na zakupy oraz opiekunom dzieci korzystających z wózków dziecięcych.
Czytaj więcej:
Mimo to przegrała w postępowaniu odwoławczym i w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Wyrokiem z 2014 r. sąd oddalił jej skargę, uznając, że nakaz rozbiórki został nałożony zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami.
Powołując się na zmienione przepisy, wspólnota mieszkaniowa złożyła do głównego inspektora nadzoru budowlanego wniosek o uchylenie ostatecznej decyzji PINB o rozbiórce. Zgodnie z przepisami k.p.a., minister (a w razie decyzji organów samorządowych wojewoda) może uchylić lub zmienić każdą decyzję ostateczną, jeżeli inaczej nie można usunąć stanu zagrażającego życiu lub zdrowiu ludzkiemu. Wspólnota uznała, że istnieje takie ryzyko.