Aktualizacja: 06.01.2022 18:41 Publikacja: 06.01.2022 20:42
7R Park Lublin – kompleks magazynów w przemysłowej części miasta
Foto: materiały prasowe
O gorącym okresie na rynku magazynów mówi Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo. – Rynek jest u szczytu swojego cyklu. Silny popyt generowany przez firmy z sektora e-commerce i operatorów logistycznych wpływa na rekordową aktywność najemców – podkreśla.
Ubiegły rok powinien się zamknąć ok. 5 mln mkw. wynajętej powierzchni magazynowej. Zdaniem Renaty Osieckiej dobra passa utrzyma się w 2022 r. Przemawia za tym rozwój dwóch trendów związanych z większą regionalizacją łańcuchów dostaw i budową zapleczy magazynowych w Polsce. – Zarówno dla near-shoringu, czyli przenoszenia produkcji z Azji, jak i cross-border e-commerce (CBEC), transgranicznego handlu internetowego, kluczowa okaże się lokalizacja umożliwiająca swobodną dystrybucję towarów na terenie całej Europy – tłumaczy ekspertka.
Nieruchomości logistyczne i produkcyjne nie dały się pandemii. Magazyny są rozchwytywane przez inwestorów, kompresja stóp kapitalizacji postępuje.
Na koniec września było w budowie 3,46 mln mkw. magazynów. 35 proc. powstaje spekulacyjnie, bez umów najmu.
Transakcje na rynku gruntów inwestycyjnych opiewają nawet na 300 mln zł. Ceny ciągle rosną. Parcele budowlane są często kupowane za gotówkę.
Polski rynek ma do zaoferowania atrakcyjne nieruchomości, ale nie jest tak, że inwestorzy zupełnie nie zwracają uwagi na ryzyko polityczne – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Tomasz Buras, szef Savills Poland.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Accolade i niemiecki Aareal Bank zawarły transakcję dotyczącą refinansowania w wysokości 54 mln euro inwestycji w Bydgoszczy, Białymstoku, Mińsku Mazowieckim i Legnicy.
Działkę o powierzchni niemal 30 tys. mkw. w Toruniu kupiła Grupa RWS. Powstanie tam regionalny park handlowy.
Rynek magazynowy dostanie wiatru w żagle po przyjęciu ustawy o funduszach inwestujących w nieruchomości.
Biurowiec Company House II przy Al. Jerozolimskich w Warszawie przechodzi transformację. Obiekt zmienia nazwę i modernizuje wnętrza.
Liczba rozpoczynanych inwestycji magazynowych w całej Unii Europejskiej maleje od 2021 roku. Obiekty stają się coraz bardziej ekologiczne – wynika z raportu Newmark Polska.
Obiekty w Ogrodach Ulricha, zrewitalizowanym kompleksie na warszawskiej Woli, uzyskały ekologiczne certyfikaty BREEAM.
Budynki naruszają tkankę planety. Każdy wybudowany obiekt to tysiące kilogramów CO2, które lecą do atmosfery. Dlatego musimy być pewni, co i czy budować. Transparentność pomaga liderom nieruchomości podejmować lepsze decyzje – mówi Tomasz Ogrodzki, prezes REDD.
Trzeci kwartał na rynku biur to czas zawierania największych umów najmu. Jako przyczynę eksperci wskazują zmianę nastawienia firm do pracy zdalnej. Coraz więcej decyduje się na powrót pracowników, co zwiększa popyt na dobre powierzchnie.
Cool BTS Gdańsk zaoferuje ok. 21 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowo-socjalnej. To obiekt BTS dla Nagel Group.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas