Aktualizacja: 06.01.2022 18:41 Publikacja: 06.01.2022 20:42
7R Park Lublin – kompleks magazynów w przemysłowej części miasta
Foto: materiały prasowe
O gorącym okresie na rynku magazynów mówi Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo. – Rynek jest u szczytu swojego cyklu. Silny popyt generowany przez firmy z sektora e-commerce i operatorów logistycznych wpływa na rekordową aktywność najemców – podkreśla.
Ubiegły rok powinien się zamknąć ok. 5 mln mkw. wynajętej powierzchni magazynowej. Zdaniem Renaty Osieckiej dobra passa utrzyma się w 2022 r. Przemawia za tym rozwój dwóch trendów związanych z większą regionalizacją łańcuchów dostaw i budową zapleczy magazynowych w Polsce. – Zarówno dla near-shoringu, czyli przenoszenia produkcji z Azji, jak i cross-border e-commerce (CBEC), transgranicznego handlu internetowego, kluczowa okaże się lokalizacja umożliwiająca swobodną dystrybucję towarów na terenie całej Europy – tłumaczy ekspertka.
Nieruchomości logistyczne i produkcyjne nie dały się pandemii. Magazyny są rozchwytywane przez inwestorów, kompresja stóp kapitalizacji postępuje.
Na koniec września było w budowie 3,46 mln mkw. magazynów. 35 proc. powstaje spekulacyjnie, bez umów najmu.
Transakcje na rynku gruntów inwestycyjnych opiewają nawet na 300 mln zł. Ceny ciągle rosną. Parcele budowlane są często kupowane za gotówkę.
Polski rynek ma do zaoferowania atrakcyjne nieruchomości, ale nie jest tak, że inwestorzy zupełnie nie zwracają uwagi na ryzyko polityczne – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Tomasz Buras, szef Savills Poland.
Accolade i niemiecki Aareal Bank zawarły transakcję dotyczącą refinansowania w wysokości 54 mln euro inwestycji w Bydgoszczy, Białymstoku, Mińsku Mazowieckim i Legnicy.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Deweloper powiększa swoje polskie portfolio o park logistyczny w Gdańsku. Obiekt ma niemal 43 tys. mkw. powierzchni.
Pieniądze z emisji obligacji są niezbędne do realizacji strategii budowania 400 tys. mkw. magazynów rocznie. Część nieruchomości chcemy zostawić we własnym portfelu, by czerpać przychody z najmu – mówi Tomasz Mika, członek zarządu 7R.
The Shire – Beyond Coworking, operator elastycznych biur, zajął 3,2 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Wilanów Office Park.
Deweloper CTP wybuduje pod Poznaniem park biznesowy o powierzchni ponad 50 tys. mkw.
Deweloper uzyskał 9,1 mln euro finansowania na budowę parku logistycznego w Głuchowie pod Poznaniem.
Firma Promatic podpisała długoterminową umowę najmu powierzchni w biurowcu Wola Center w Warszawie.
Po emisji pierwszej transzy zielonych obligacji deweloper magazynowy zadebiutuje na Catalyst.
Deweloperzy biurowi są ostrożni. Nie budują wielu obiektów, co może skutkować tzw. luką podażową. W cenie są nowoczesne, ekologiczne powierzchnie. Firmy będą konkurować o najlepsze biura, co podbije koszty ich wynajmu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas