19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 16.12.2021 19:50 Publikacja: 16.12.2021 21:12
Logistic Park Rzeszów – inwestycja dewelopera magazynowego LCube
Foto: materiały prasowe
– W wyniku rosnącego popytu na powierzchnie magazynowe stawki najmu mogą wzrosnąć – ocenia Grzegorz Skowroński, partner w warszawskim biurze Wolf Theiss. – W porównaniu z konkurencyjnymi rynkami czynsze w Polsce są wciąż na relatywnie niskim poziomie.
Zdaniem Grzegorza Skowrońskiego za wzrostem czynszów mogą też przemawiać rosnące ceny gruntów, wzrost kosztów budowy, zmiany w otaczającym nas świecie. – To np. rewolucja przemysłowa 4.0, rozwój robotyki, coraz większe znaczenie ESG (Environmental, Social and Governance – ochrona środowiska, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny – red.) – i stawiane w związku z tym wymogi najemcom i inwestorom – zauważa mecenas z Wolf Theiss. Przypomina, powołując się na dane Axi Immo, że od początku lipca do końca września popyt brutto na rynku magazynów to 1,44 mln mkw. (16-proc. wzrost r./r.). Od stycznia do września wynajęto 4,38 mln mkw. powierzchni (25-proc., r./r.) Popyt generuje bardzo aktywny sektor e-commerce. Wpływ na rynek mają też zmiany w łańcuchach dostaw i nowe technologie.
Na koniec września było w budowie 3,46 mln mkw. magazynów. 35 proc. powstaje spekulacyjnie, bez umów najmu.
Klient chce dziś mieć towar jak najszybciej. W błyskawicznym dostarczaniu produktów pod drzwi mają pomóc tzw. ciemne sklepy, czyli nieduże magazyny.
Transakcje na rynku gruntów inwestycyjnych opiewają nawet na 300 mln zł. Ceny ciągle rosną. Parcele budowlane są często kupowane za gotówkę.
Firma 7R rozpoczyna budowę swojego pierwszego w województwie kujawsko-pomorskim kompleksu magazynowego.
Budowę obiektu Park Warsaw West X w Błoniu rozpoczyna European Logistics Investment (ELI). Inwestycję zrealizuje razem z Panattoni.
Deweloper rozpoczął budowę kolejnej hali magazynowej w kompleksie logistycznym Wrocław Campus 2. Do czerwca powstanie niemal 30 tys. mkw. powierzchni.
Rosną oczekiwania klientów, którzy głosują kartami płatniczymi, piszą i czytają opinie w sieci. Z 50 naszych obiektów tylko kilka jest nierentownych, ale i na nie mamy pomysły – mówi Rafał Kincer, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego.
Obiekt spółki PKB Inwest Budowa powstanie przy ul. Jana III Sobieskiego w Szprotawie. Zaoferuje 6,5 tys. mkw. powierzchni najmu.
Firmy szukają umeblowanych biur z dobrymi adresami, blisko stacji metra lub przystanków komunikacji miejskiej. W cenie są także elastyczne powierzchnie. W tym roku wynajem siedziby do pracy może być droższy.
Po latach dynamicznego wzrostu rynek magazynowy w Polsce się ustabilizował. Spowolnienie gospodarcze zniechęca deweloperów do budowania bez uprzedniego pozyskania najemców.
Wartość transakcji w nieruchomości komercyjne nad Wisłą urosła skokowo po kryzysie. Eksperci oczekują kontynuacji.
Polski rynek PRS rośnie najszybciej w regionie dzięki determinacji garstki pionierów – i na razie tak pozostanie.
Obniżki stóp w strefie euro zachęcają inwestorów do powrotu do kupowania nieruchomości komercyjnych. W 2024 r. wartość transakcji w Polsce powinna być dwa razy większa niż w kryzysowym 2023 r. Kolejny rok ma przynieść kontynuację trendu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas