Aktualizacja: 16.12.2021 19:50 Publikacja: 16.12.2021 21:12
Logistic Park Rzeszów – inwestycja dewelopera magazynowego LCube
Foto: materiały prasowe
– W wyniku rosnącego popytu na powierzchnie magazynowe stawki najmu mogą wzrosnąć – ocenia Grzegorz Skowroński, partner w warszawskim biurze Wolf Theiss. – W porównaniu z konkurencyjnymi rynkami czynsze w Polsce są wciąż na relatywnie niskim poziomie.
Zdaniem Grzegorza Skowrońskiego za wzrostem czynszów mogą też przemawiać rosnące ceny gruntów, wzrost kosztów budowy, zmiany w otaczającym nas świecie. – To np. rewolucja przemysłowa 4.0, rozwój robotyki, coraz większe znaczenie ESG (Environmental, Social and Governance – ochrona środowiska, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny – red.) – i stawiane w związku z tym wymogi najemcom i inwestorom – zauważa mecenas z Wolf Theiss. Przypomina, powołując się na dane Axi Immo, że od początku lipca do końca września popyt brutto na rynku magazynów to 1,44 mln mkw. (16-proc. wzrost r./r.). Od stycznia do września wynajęto 4,38 mln mkw. powierzchni (25-proc., r./r.) Popyt generuje bardzo aktywny sektor e-commerce. Wpływ na rynek mają też zmiany w łańcuchach dostaw i nowe technologie.
Na koniec września było w budowie 3,46 mln mkw. magazynów. 35 proc. powstaje spekulacyjnie, bez umów najmu.
Klient chce dziś mieć towar jak najszybciej. W błyskawicznym dostarczaniu produktów pod drzwi mają pomóc tzw. ciemne sklepy, czyli nieduże magazyny.
Transakcje na rynku gruntów inwestycyjnych opiewają nawet na 300 mln zł. Ceny ciągle rosną. Parcele budowlane są często kupowane za gotówkę.
Firma 7R rozpoczyna budowę swojego pierwszego w województwie kujawsko-pomorskim kompleksu magazynowego.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Budowę obiektu Park Warsaw West X w Błoniu rozpoczyna European Logistics Investment (ELI). Inwestycję zrealizuje razem z Panattoni.
Zasoby w Polsce są relatywnie młode, ale i nasz rynek mierzy się z ryzykami związanymi ze starzeniem się budynków.
Działkę o powierzchni niemal 30 tys. mkw. w Toruniu kupiła Grupa RWS. Powstanie tam regionalny park handlowy.
Rynek magazynowy dostanie wiatru w żagle po przyjęciu ustawy o funduszach inwestujących w nieruchomości.
Biurowiec Company House II przy Al. Jerozolimskich w Warszawie przechodzi transformację. Obiekt zmienia nazwę i modernizuje wnętrza.
Liczba rozpoczynanych inwestycji magazynowych w całej Unii Europejskiej maleje od 2021 roku. Obiekty stają się coraz bardziej ekologiczne – wynika z raportu Newmark Polska.
Obiekty w Ogrodach Ulricha, zrewitalizowanym kompleksie na warszawskiej Woli, uzyskały ekologiczne certyfikaty BREEAM.
Budynki naruszają tkankę planety. Każdy wybudowany obiekt to tysiące kilogramów CO2, które lecą do atmosfery. Dlatego musimy być pewni, co i czy budować. Transparentność pomaga liderom nieruchomości podejmować lepsze decyzje – mówi Tomasz Ogrodzki, prezes REDD.
Trzeci kwartał na rynku biur to czas zawierania największych umów najmu. Jako przyczynę eksperci wskazują zmianę nastawienia firm do pracy zdalnej. Coraz więcej decyduje się na powrót pracowników, co zwiększa popyt na dobre powierzchnie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas