Czy właściciel może decydować, kiedy udostępni lokal?

Publikacja: 18.03.2010 02:28

Czy właściciel może decydować, kiedy udostępni lokal?

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

[b][i]Jestem właścicielką mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej. Na skutek awarii u sąsiada z góry jestem zmuszona udostępnić swoje mieszkanie robotnikom, którzy mają wymienić rurę kanalizacyjną, tzw. trójnik). W celu umożliwienia usunięcia usterki muszę też zdjąć panele, którymi zabudowany jest sufit i część ściany.

Mam dwa pytania:

1) czy mogę domagać się zwrotu kosztów paneli (nie da się tych samych położyć powtórnie) ?

2) prace mają być przeprowadzane w godzinach mojej pracy, co oznacza, że zostałam praktyczne zmuszona do wzięcia urlopu. Wspólnota tłumaczy, że ich godziny pracy to 8-16. Niestety, niestety moje też są takie. Czy jako właściciel mieszkania nie mam możliwości ustalenia godziny wykonywania takich prac? [/i]

- M.[/b]

Zasady udostępnienia lokalu zarządowi wspólnoty są bardzo ogólnie określone w art. 13 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali[/link]. Wynika z niego, że właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu:

- na żądanie zarządu,

- za każdym razem, gdy jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej,

- a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.

Przepis nie mówi kiedy, w jakich godzinach właściciel musi udostępnić swój lokal. Logiczne jest, że jeżeli awaria zagraża czyjemukolwiek dobru, to udostępnienie lokalu i usunięcie usterki powinno nastąpić niezwłocznie, czyli tak szybko, jak to tylko możliwe. W ekstremalnych sytuacjach wejście do lokalu może nastąpić nawet bez zgody właściciela lub pod jego nieobecność, np. w przypadku zagrożenia wybuchem, pożarem, zalaniem wodą itp. Wtedy najlepiej, żeby w czynnościach brał udział policjant lub strażnik miejski, a ich uczestnicy spisali protokół.

W pozostałych przypadkach zarząd wspólnoty i właściciel lokalu powinni dojść do porozumienia w kwestii terminu udostępnienia lokalu. Argument, że zarząd pracuje od 8.00 do 16.00 i dlatego usunięcie usterki musi być wykonane w tych godzinach, jest mało przekonujący. W końcu zarząd działa na rzecz wspólnoty (może nawet odpłatnie), dlatego moim zdaniem to on powinien dostosować się do możliwości jej członków, a nie na odwrót.

Obowiązek udostępnienia lokalu nie oznacza, że jego właściciel ma się pogodzić z ewentualnymi szkodami powstałymi przy usuwaniu usterki. Jeśli prace naprawcze spowodują jakikolwiek uszczerbek w majątku albo innych dobrach właściciela udostępnionego lokalu, to wspólnota powinna szkodę naprawić na zasadach ogólnych (art. 415 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]). Za szkodę wynikłą ze zniszczenia lub uszkodzenia rzeczy nie będzie jednak odpowiadał ten, kto działał w celu odwrócenia od siebie lub od innych niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio od tej rzeczy, jeżeli niebezpieczeństwa sam nie wywołał, a niebezpieczeństwu nie można było inaczej zapobiec i jeżeli ratowane dobro jest oczywiście ważniejsze aniżeli dobro naruszone (art. 424 kc).

[b][i]Jestem właścicielką mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej. Na skutek awarii u sąsiada z góry jestem zmuszona udostępnić swoje mieszkanie robotnikom, którzy mają wymienić rurę kanalizacyjną, tzw. trójnik). W celu umożliwienia usunięcia usterki muszę też zdjąć panele, którymi zabudowany jest sufit i część ściany.

Mam dwa pytania:

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce