- Aby rozpocząć budowę domu, musimy mieć projekt budynku. Tych na rynku nie brakuje - zauważa Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert nieruchomości z serwisu otoDom.pl. Jakiego rodzaju projekty dominują, sprawdzili analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty. Przeanalizowali ponad 7 tys. projektów budynków mieszkalnych zamieszczonych w serwisie otoDom.pl.
Z użytkowym poddaszem
Jaki wygląda najbardziej typowy projekt? - To parterowy dom w zabudowie wolnostojącej, z użytkowym poddaszem, skośnym dachem, o powierzchni użytkowej od 100 do 200 mkw. - podaje Jarosław Mikołaj Skoczeń. Podkreśla, że biorąc pod uwagę typ zabudowy, dominuje właśnie zabudowa wolnostojąca.
- Klienci indywidualni decydują się w zasadzie tylko na tego rodzaju projekty. Ze względu na bardzo zróżnicowane upodobania, oferta projektów domów wolnostojących jest niezwykle szeroka - dodaje Przemysław Kotwicki z serwisu otoDom.pl. - Z pozostałych projektów (bliźniaków, szeregówek) korzystają niewielcy inwestorzy, budujący po kilka domów, by je potem sprzedać - dodaje.
Eksperci z portalu otoDom.pl podkreślają, że piętrowe domy, budowane dla wielopokoleniowych rodzin, tracą popularność. - Biura architektoniczne odpowiadają na zapotrzebowanie rynku. Wśród oferowanych projektów trzy czwarte to domy parterowe. Większość z nich umożliwia adaptację poddasza w celu uzyskania dodatkowej powierzchni użytkowej - zauważa Przemysław Kotwicki.
Z płaskim dachem
Niewiele jest projektów domów z płaskim dachem. - Niemal 98 proc. projektów dotyczy budynków z dachem skośnym. Trzeba jednak dodać, że tylko w pewnej części jest to kwestia mody i swego rodzaju odreagowanie po socjalistycznym budownictwie. W wielu gminach miejscowe plany zagospodarowania nie pozwalają na zastosowanie płaskich dachów w budownictwie jednorodzinnym - tłumaczy Jarosław Mikołaj Skoczeń.
- Biorąc pod uwagę przewidzianą powierzchnię użytkową, widać wyraźnie, że dominującą grupę stanowią obiekty, w których zaplanowano od 100 – 200 mkw. Taka powierzchnia zaspokoiłaby potrzeby mieszkaniowe większości rodzin. Z tego też względu niemal trzy czwarte oferowanych projektów dotyczy domów o takich parametrach - dodaje.
Niemało jest też projektów najmniejszych domów o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 100 mkw. Takie budynki stanowią ok. 17 proc. całej oferty. - Mniej więcej co dziesiąty projekt dotyczy budynków mieszkalnych, w których dostępna powierzchnia użytkowa przekracza 200 mkw. - podaje Przemysław Kotwicki.
Jakie stawki
Ile trzeba zapłacić za projekt domu? - Ceny są mocno zróżnicowane, w zależności od stopnia skomplikowania projektu. Analiza ofert zamieszczonych w serwisie otoDom.pl pozwala na określenie przeciętnej ceny projektu na ok. 2 300 zł - podaje Jarosław Mikołaj Skoczeń.
Według Agaty Polińskiej z serwisu otoDom.pl zaprezentowany przekrój dostępnej oferty projektów domów dobrze charakteryzuje gusta i potrzeby masowego odbiorcy. - Osoby z bardzo konkretną wizją swojego nowego domu mogą się zdecydować na zamówienie projektu indywidualnego. Oczywiście będzie wiązać się to ze znacznie wyższymi kosztami niż kupno gotowego projektu - mówi Agata Polińska.
Patrz: Projekty domów