W piątek Sąd Najwyższy podjął uchwałę w składzie siedmiu sędziów, która jest ważna dla dłużników ZUS i ich małżonków. Dotyczy bowiem zabezpieczenia zaległych składek na ubezpieczenie społeczne hipoteką na nieruchomości (III CZP 28/14).
Z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości zwróciło się trzech sędziów SN rozpatrujących skargę kasacyjną. Chodziło o podstawę wpisu hipoteki przymusowej.
Robert S. z Poznania nie płacił składek od marca 2004 r. do maja 2011 r. ZUS wydał więc decyzję nakazującą spłatę długu i nie czekając, aż stanie się ostateczna, wystąpił do sądu o ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości do kwoty w zaokrągleniu wynoszącej 250 tys. zł.
Jako podstawę prawną podał art. 26 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nim dla zabezpieczenia należności składkowych ZUS przysługuje hipoteka przymusowa na wszystkich nieruchomościach dłużnika. Podstawą wpisu jest doręczona decyzja.
Sąd wieczystoksięgowy, do którego trafił wniosek w tej sprawie, obciążył hipoteką grunt z budynkiem, który był nie tylko własnością Roberta S., ale także jego żony Joanny S.