Aktualizacja: 12.12.2024 14:21 Publikacja: 12.12.2024 10:43
Foto: Adobe Stock
W pierwszym kwartale 2025 roku rząd przedstawi program mieszkaniowy – zapowiedział w Radiu Zet Paszyk. Przyznał, że kredytu zero procent nie będzie. Nie oznacza to jednak, że nie będzie żadnej formy pomocy kredytobiorcom.
Program dopłat do kredytów „Na start” – jeden z filarów kompleksowego programu mieszkaniowego, hucznie zapowiadanego przez rząd – miał działać już od lipca tego roku. Potem była mowa o jesieni, jeszcze później – o początku 2025 roku. Dziś już wiadomo, że tak nie będzie. Dopłat do kredytów nie chce ani Lewica, ani Polska 2050.
Euro Styl z Grupy Dom Development realizuje kilka inwestycji premium w wyjątkowych lokalizacjach blisko centrum Gdańska. Utrzymane w industrialnym klimacie Doki powstają na postoczniowych terenach, gdzie rodzi się nowa, prestiżowa dzielnica Młode Miasto. Esencja i Jaskółcza to z kolei Dolne Miasto - historyczna część śródmieścia, którą okalają wody Motławy. Powstająca tam Esencja wyróżnia się piękną architekturą ze zdobioną elewacją o niespotykanych detalach. Z okien jej apartamentów mamy widoki na wody Nowej Motławy i panoramę Głównego Miasta. Z kolei Jaskółcza urzeka swoim eleganckim stylem nawiązującym do historycznej, kamienicznej zabudowy tego obszaru.
W 2024 r. polscy obywatele podpisali blisko 4,2 tys. aktów notarialnych zakupu domów i mieszkań w Hiszpanii.
BIK spodziewa się stabilnego roku pod względem sprzedaży pożyczek mieszkaniowych – a poprzedni był jeszcze zasilany „Bezpiecznym kredytem”.
W grudniu mocno skurczyła się liczba mieszkań w nowych projektach deweloperskich. Pozwoleń firmy uzyskały jednak wciąż dużo.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Resort rozwoju ogłasza nową strategię mieszkaniową. Na wsparcie będą mogli liczyć tylko kupujący nieruchomości z rynku wtórnego. – Do deweloperów nie popłynie ani złotówka – akcentuje minister Krzysztof Paszyk.
Nowe przepisy powinny uwzględniać specyfikę zarówno dużych, jak i małych spółdzielni, choćby w kwestii zlikwidowania możliwości organizowania walnych zgromadzeń w częściach.
Wykreślenie prawa zamieszkania z księgi wieczystej osoby, której miejsce pobytu jest nieznane od co najmniej kilkudziesięciu lat, a która miałaby teraz ponad 100 lat, wymaga jej rezygnacji z tego prawa lub stwierdzenia jej śmierci.
Zniknie przepis, który umożliwia organizowanie zdalnych walnych zgromadzeń w spółdzielniach, a członka spółdzielni w posiedzeniach "walnego" będą mogły reprezentować tylko osoby z najbliższej rodziny. Zmiany dobre, ale niepełne - komentują eksperci. Spółdzielcy na dniach złożą własny projekt w formie petycji.
Nie należy się spodziewać gwałtownych przecen mieszkań - mówi Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w firmie doradczej CBRE.
Plan gospodarczy rządu nie przyniósł oczekiwanego przełomu, ceny mieszkań się ustabilizowały, a Unia Europejska inwestuje miliardy w rozwój sztucznej inteligencji. Chiny walczą z odpływem inwestorów, a Komisja Europejska szykuje odpowiedź na politykę handlową Donalda Trumpa.
Podaż mieszkań wystrzeliła, ceny przestały rosnąć. Oferujący lokale z drugiej ręki godzą się na obniżki, czasem nawet o kilkanaście procent. Klienci nie spieszą się jednak z transakcjami. Minął czas, gdy nieruchomości sprzedawały się bez wysiłku.
The Shire – Beyond Coworking, operator elastycznych biur, zajął 3,2 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Wilanów Office Park.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas