Izraelskie badanie: Ciąża po pięćdziesiątce nie stwarza większego ryzyka, niż po czterdziestce

Kobiety w wieku powyżej 50 lat nie są narażone na większe ryzyko, związane z porodem niż, te w wieku 40 lat - wynika z ostatnich badań izraelskich naukowców.

Aktualizacja: 20.03.2019 20:27 Publikacja: 20.03.2019 20:07

Izraelskie badanie: Ciąża po pięćdziesiątce nie stwarza większego ryzyka, niż po czterdziestce

Foto: adobestock

qm

Naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona twierdzą, że dzięki postępowi technologicznemu w ostatnich dziesięcioleciach wzrosła zdolność kobiet do rodzenia dzieci w bardziej zaawansowanym wieku.

- Wydaje się, że 50 to nowe 40 - stwierdził profesor Eyal Sheiner z Uniwersytetu Ben-Guriona w zeszłym miesiącu, prezentując wyniki badania na konferencji w Las Vegas.

W ramach badania zespół badawczy sprawował opiekę nad 68 kobietami w wieku powyżej 50 lat, które niedawno urodziły. Połowa z nich zaszła w ciążę przez sztuczne zapłodnienie, druga połowa - w sposób naturalny. Ich ciąże następnie porównano z ciążami 558 kobiet między 45. a 50. rokiem życia, 7321 kobietami w wieku 40-44 lat i 240 tys. kobiet poniżej 40. roku życia.

Naukowcy potwierdzili, że panie w wieku powyżej 40 lat w porównaniu z młodszymi kobietami są narażone na większe ryzyko powikłań związanych z ciążą, zarówno dotyczących siebie, jak i urodzonych dzieci. Jednak ryzyko nie wzrasta u kobiet powyżej 50. roku życia.

Wśród zagrożeń, związanych z powikłaniami, które zaobserwowali naukowcy, znajdowały się m.in. cukrzyca ciążowa, poród przedwczesny, cesarskie cięcie, a także - jeśli chodzi o dzieci - słaba kondycja fizyczna, a nawet śmierć noworodków.

Prof. Sheiner podkreślił, że ciąże kobiet w wieku powyżej 40 lat nadal powinny być uważane za wysokie ryzyko. - Nie ma wątpliwości, że zespoły medyczne będą widzieć coraz więcej o urodzeniach dzieci kobiet w wieku powyżej 50 lat - zastrzegł jednak.

Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne
Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki