Narodowa Strategia Onkologiczna „absolutnie przełomowym wydarzeniem”

Pojawia się szansa na szybką diagnostykę i rozpoczęcie leczenia. Bo chory na nowotwór walczy głównie z czasem – mówi o Narodowej Strategii Onkologicznej dr Beata Jagielska, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Onkologicznego.

Aktualizacja: 07.03.2020 10:31 Publikacja: 05.03.2020 17:54

dr Beata Jagielska

dr Beata Jagielska

Foto: materiały prasowe

Jako kierownik Kliniki Diagnostyki Onkologicznej, Onkologii Kardiologicznej i Medycyny Paliatywnej, Centrum Onkologii – Instytutu i. Marii Skłodowskiej -Curie jest pani nieustannie na pierwszej linii frontu walki z chorobami nowotworowymi. Jak w świetle pani doświadczeń można oceniać Narodową Strategię Onkologiczną na lata 2020-2030?

Jest to absolutnie przełomowe wydarzenie dające szanse i narzędzia nie tylko dla nas onkologów i dla ośrodków onkologicznych, ale dla wszystkich placówek medycznych, które podejmują diagnostykę i leczenie pacjentów chorych na nowotwory. Celem jest dobra, celna i szybka diagnostyka, tak aby jak najszybciej podjąć działania mające na celu skuteczną walkę z chorobą. Zawsze powtarzam, że pacjent chory na nowotwór walczy przede wszystkim z czasem. Im wcześniej rozpoznany nowotwór tym szansa na jego wyleczenie rośnie. Chodzi o to, aby jak najdłużej nie wchodzić w obszar medycyny naprawczej, gdzie leczymy chorobę rozsianą. Wszystkie narzędzia, które posiadamy, od tych najprostszych po złożone badania radiologiczne i obrazowe, czy nowoczesne techniki molekularne i badania patomorfologiczne służą temu, aby rozpoznać chorobę na najwcześniejszym etapie. A muszę podkreślić, że choroba na najwcześniejszym etapie bardzo często jest niema. Stąd też wchodzimy w etap badań i działań profilaktycznych.

Pozostało 90% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Nauka
Północny biegun magnetyczny zmierza w kierunku Rosji. Wpływa na nawigację
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Nauka
Wyjątkowa pełnia już dziś. O której na niebie pojawi się Księżyc Bobrów?
Nauka
Skąd wzięły się dziwne kratery na Syberii? Badacze mają nową hipotezę
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nauka
Kiedy wybuchnie superwulkan Yellowstone? Najnowsze obliczenia amerykańskich badaczy