Pierwszy tegoroczny Nobel przyznany. W dziedzinie fizjologii lub medycyny otrzymał ją Japończyk Yoshinori Ohsumi za badania nad wewnątrzkomórkowym mechanizmem autofagii.
Decyzję Komitetu Noblowskiego w Karolinska Institutet ogłoszono dziś po 11:30. W tym roku jedną z najważniejszych nagród naukowych świata otrzymał badacz zajmujący się fizjologią — i to na najbardziej podstawowym, komórkowym, poziomie. Urodzony w 1945 roku w Fukuoce Yoshinori Ohsumi swoich odkryć dokonał pracując na Uniwersytecie Tokijskim. Od 2009 roku jest profesorem Tokijskiego Instytutu Technologii.
"Badania Ohsumiego pozwoliły nam lepiej zrozumieć w jaki sposób komórka przetwarza swoje wnętrze. Jego odkrycia otwierają ścieżkę do analizy autofagii, kluczowej dla wielu procesów fizjologicznych, takich jak reakcja na głodzenie czy odpowiedź na infekcje" — brzmi oficjalny komunikat Karolinska Institutet.
Mutacje w genach sterujących autofagią mogą wywoływać choroby, a procesy te mają swój udział w nowotworach oraz schorzeniach neurologicznych.
Autofagia (autofagocytoza) to proces polegający na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. Pozwala na odzyskiwanie energii i budulca ze zbędnych fragmentów, a także na obronę przed patogenami wnikającymi do jej wnętrza. Proces ten jest uruchamiany w odpowiedzi na m.in. infekcje bakteryjne lub wirusowe, stres i brak substancji odżywczych. Autofagia odgrywa również rolę w procesach embriogenezy. Obecnie naukowcy sądzą, że bierze ona udział w rozwoju raka, chorób serca, choroby Crohna, miopatii, schorzeń wątroby, czy chorób neurodegeneracyjnych.