Papierowe prawo jazdy nie oznacza egzaminu

Brak ważnego dokumentu nie świadczy o tym, że kierowca stracił uprawnienie do prowadzenia samochodu

Aktualizacja: 13.11.2009 07:22 Publikacja: 13.11.2009 00:22

Papierowe prawo jazdy nie oznacza egzaminu

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

W banku, na granicy, w urzędzie i na drodze – wszędzie musisz wykazać swoją tożsamość i prawo do czynności, których chcesz dokonać. Ze względów bezpieczeństwa powstają coraz to nowe zabezpieczenia przed podrobieniem czy fałszowaniem dokumentów. Z tego też powodu co jakiś czas konieczna jest wymiana praw jazdy, dowodów osobistych czy paszportów.

[srodtytul]Bez egzaminu[/srodtytul]

Mimo że wymiana na nowe, plastikowe zakończyła się dwa lata temu, kilkaset tysięcy kierowców wciąż jeździ ze starymi prawami jazdy.

Jest to możliwe do najbliższej kontroli drogówki. Odbierze ona kierowcy papierowe prawo jazdy, wypisze mandat (50 zł) i wystawi pokwitowanie (najwyżej na siedem dni). Kierowca będzie musiał więc szybko wyrobić nowy dokument.

Czy trzeba będzie zdawać powtórny egzamin?

– Nie – odpowiada „Rz” adwokat Kazimierz Pawelec. I dodaje, że kierowca nawet ze starym dokumentem nie stracił uprawnień do kierowania, bo mu ich nie cofnięto. To tylko dokument potwierdzający uprawnienie stracił ważność. Sprawa nie jest jednak taka prosta. [b]Zdarzają się sytuacje, w których starosta kieruje zapominalskiego na tzw. sprawdzenie kwalifikacji, czyli egzamin sprawdzający. [/b]

Czy ma do tego prawo?

– To bezprawne działanie – twierdzi mec. Pawelec. – Nie ma czegoś takiego jak wygaśnięcie uprawnień – można je bowiem utracić albo czasowo zawiesić.

Jeśli po wystawieniu pokwitowania kierowca nie wymieni dokumentu, będzie już traktowany inaczej (jak recydywista). Jego sprawa może się nawet skończyć w sądzie grodzkim. Przy następnej kontroli prowadzony przez niego samochód może zostać odholowany na specjalny parking, bo przecież jego dane nie figurują w policyjnej ewidencji.

Do wyrobienia nowego dokumentu potrzebne są: wniosek, dowód wpłaty 71 zł, zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm oraz kserokopia dotychczasowego prawa jazdy.

[srodtytul]Spokój na lata[/srodtytul]

Ponieważ jednak druk ten w dalszej obróbce jest skanowany i przesyłany za pośrednictwem łącz satelitarnych, producent (ze względu na określone wymagania w całym procesie wydawania praw jazdy) sugeruje posługiwanie się jego formularzem, który bezpłatnie i bez kolejki można dostać w każdym wydziale komunikacji.

Po odbiór nowego dokumentu trzeba się jednak zgłosić osobiście, bo urzędnik musi unieważnić dotychczasowy. Wydziały komunikacji mają 30 dni na wydanie nowego prawa jazdy. Sprawdziliśmy w kilku największych miastach: nie trwa to dłużej niż dwa tygodnie.

[b]Nowe prawa jazdy mają wystarczyć na 10 – 15 lat.[/b] Potem, ze względu na unijne dyrektywy, znowu czeka kierowców wymiana.

[ramka][b]Nie masz czasu – wyślij pocztą[/b]

? Wniosek o wymianę dokumentu nie musi być dostarczony osobiście.

? Istnieje możliwość pobrania formularza wniosku przez Internet.

? Trzeba go szukać na stronie Ministerstwa Infrastruktury – [link=http://www.mtib.gov.pl]www.mtib.gov.pl[/link] jako załącznika do rozporządzenia ministra infrastruktury z 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.

? Za wymianę prawa jazdy trzeba zapłacić 71 zł.

? Mimo że wniosku o wydanie prawa jazdy nie trzeba składać osobiście, to po odbiór dokumentu w urzędzie należy przyjść samemu.[/ramka]

[b]Czytaj więcej:[/b]

[link=http://www.rp.pl/artykul/391365,391224_Za_brak_dowodu_nawet_grzywna.html]„Za brak dowodu nawet grzywna”[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/391365,391222_Odcisk_palca_i_obraz_twarzy_w_paszporcie.html]„Odcisk palca i obraz twarzy w paszporcie”[/link]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=a.lukaszewicz@rp.pl]a.lukaszewicz@rp.pl[/mail][/i]

W banku, na granicy, w urzędzie i na drodze – wszędzie musisz wykazać swoją tożsamość i prawo do czynności, których chcesz dokonać. Ze względów bezpieczeństwa powstają coraz to nowe zabezpieczenia przed podrobieniem czy fałszowaniem dokumentów. Z tego też powodu co jakiś czas konieczna jest wymiana praw jazdy, dowodów osobistych czy paszportów.

[srodtytul]Bez egzaminu[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce