Od dnia dokonania wpisu w rejestrze zastawów nikt nie może się zasłaniać nieznajomością danych tam ujawnionych, chyba że pomimo zachowania należytej staranności nie mógł o nich wiedzieć. Zastaw rejestrowy jest wpisywany do dowodu rejestracyjnego auta. Informacje o wpisie dość prosto znaleźć, bo rejestr jest jawny. Możemy otrzymać z rejestru odpisy i zaświadczenia. Jedynym ograniczeniem jest konieczność uiszczenia opłaty i wypełnienia urzędowego formularza. [b]Za zaświadczenie zapłacimy 20 zł, a za odpis – 15 zł. [/b]

Udzielaniem informacji zajmują się wybrane punkty w kilkunastu miejscach w Polsce (ich listę znajdziemy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości). Trzeba tam iść osobiście. Pocztą bądź bezpośrednio można też uzyskać potrzebne dokumenty w centralnej informacji o zastawach rejestrowych, która mieści się w Warszawie.

Warto też poprosić sprzedającego auto, aby pokazał nam umowę zastawniczą. Z niej wynika bowiem, czy np. nie ma zastrzeżenia o zobowiązaniu się, aby nie sprzedawać auta osobom trzecim. Zbycie auta dokonane wbrew zastrzeżeniu zawartym w umowie jest co prawda ważne, ale tylko wtedy, gdy kupujący nie wiedział (i przy zachowaniu należytej staranności nie mógł się dowiedzieć) o tym zastrzeżeniu w chwili zawarcia umowy kupna auta. Oznacza to w praktyce, że to kupujący będzie musiał wykazać, że nie mógł się dowiedzieć o treści umowy. Co istotne, gdy zostanie kupiony samochód zabezpieczony zastawem, a był w umowie zakaz jego sprzedaży, to zastawnik (czyli ten, którego wierzytelność zabezpiecza zastaw rejestrowy na aucie) może żądać natychmiastowego zaspokojenia swojej wierzytelności. Wtedy nowy nabytek zostanie sprzedany w trybie postępowania egzekucyjnego.

[b]Przed zakupem auta obciążonego zastawem warto zapoznać się dokładnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=309917]ustawą o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów [/b](DzU z 2009 r. nr 67, poz. 569 ze zm.)[/link]. W ustawie znajdziemy nie tylko zasady funkcjonowania rejestru zastawów, skutków prawnych wpisów, ale też prawa i obowiązki obu stron umowy zastawniczej i możliwości wygaśnięcia tej formy zabezpieczenia.