Właściciel mieszkania zgłasza zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na swoje miejsce zamieszkania w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.
Terminowe spełnienie tego obowiązku ma niezwykle istotne znaczenie. Jedynie w przypadku dokonania tego zgłoszenia do najmu okazjonalnego nie stosuje się przepisów [link=http://]ustawy o ochronie praw lokatorów[/link] (z pewnymi wyjątkami wymienionymi szczegółowo w art. 19e tej [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176767]ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie prawa lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego – DzU z 2005 r. nr 31, poz. 266 ze zm.)[/link].
Do umowy najmu okazjonalnego, która nie została zgłoszona naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego, stosuje się wszystkie przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów.
[srodtytul]Ważny termin [/srodtytul]
Nie jest jasne, jakie są skutki zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego po upływie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. W takiej sytuacji od momentu zgłoszenia do najmu okazjonalnego nie stosuje się przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów z powołanymi już wyjątkami przewidzianymi w art. 19e ustawy z 21 czerwca 2001 r.