Aktualizacja: 11.02.2025 06:20 Publikacja: 29.11.2021 21:39
Gromosław Czempiński
Foto: Fotorzepa/ Radek Pasterski
Sąd przyjął argumentację prawników zainteresowanego, którzy wskazali, że służba dla Departamentu I Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nie miała charakteru "służby na rzecz totalitarnego państwa", a tym samym nie zaistniały powody by zastosować wobec generała Gromosława Czempińskiego obniżenie wypłacanej emerytury.
Zgodnie z "ustawą dezubekizacyjną", emerytury oraz renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS, a więc obniżono wypłacane świadczenia za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Wprowadzenie tych przepisów poskutkowało obniżeniem renty niemal 39 tysiącom funkcjonariuszy, którzy nie zostali bierni i składali setki odwołań od tych decyzji do sądów.
Już w kwietniu 2025 roku ZUS ponownie wypłaci milionom seniorów 13. emeryturę. Świadczenie przysługuje większości emerytów i rencistów, jednak część osób nie jest do niego uprawniona, a niektórzy mogą stracić do niego prawo. Kto nie otrzyma trzynastej emerytury i dlaczego?
Za kilka dni wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania aptek. Od 14 lutego br. placówki które nie wykonają wyznaczonych dyżurów będą musiały zwracać otrzymane wynagrodzenie. Ważną zmianą dla pacjentów będzie możliwość uzyskania recepty na szczepionkę w ramach tzw. recepty farmaceutycznej wystawianej przez przez farmaceutów.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Renta wdowia, czyli zbieg świadczeń, wzbudza duże zainteresowanie. Wielu seniorów zdecydowało się już na złożenie wniosku – głównie osobiście w placówkach ZUS-u. Problemem są jednak pojawiające się błędy. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Ktoś pojawia się pod twoimi drzwiami i mówi, że musi wejść do środka – bez względu na to, czy jest to policjant, strażak, czy listonosz, można mieć poważne wątpliwości przed wpuszczeniem obcej osoby do swojego mieszkania. Kiedy nie trzeba tego robić?
Wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster publikuje „Super Express”.
Donald Trump spełnił swoją niedzielną zapowiedź i podniósł cła na stal i aluminium sprowadzane do USA.
Donald Trump zlikwidował agencję rządową USAID, przez co teraz ucierpi proces akcesyjny Ukrainy do Unii. Zawstydzające i niezrozumiałe jest, że wysiłek dostosowywania się tego kraju do wymagań UE w znakomitym stopniu spoczywał na barkach Amerykanów. Wiele to mówi o zaangażowaniu Brukseli i państw członkowskich w przemiany nad Dnieprem.
Ewelina Marciniak, laureatka niemieckiej nagrody Der Faust, wystawiła w Monachium „Salome” w interpretacji Jarosława Murawskiego. Historię kobiet komentuje siostrzenica Geli, zabita przez Hitlera siostrzenica. On prosi o 5 lat, by zmienić Niemcy.
W najbliższych tygodniach emerytowany generał Keith Kellogg, specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Ukrainy i Rosji, ma przedstawić Donaldowi Trumpowi jakie ma możliwości, by zakończyć wojnę na Ukrainie - podaje Bloomberg.
Ministerstwo Obrony Narodowej wymieni legitymacje emerytów-rencistów wojskowych, bo zbyt słabo są zabezpieczone przed możliwością ich sfałszowania.
Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, od kiedy liczyć termin na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego.
Prezydent USA wydaje niespójne komunikaty w sprawie Iranu. W tle ma być lęk przed irańskim zamachem. Irańskie źródła mówią „Rzeczpospolitej”, że oferta współpracy to diabelski plan napisany Trumpowi przez Netanjahu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas