Włochy: Kryzys się pogłębia. Od 2014 roku „zniknęło” 1,9 mln mieszkańców kraju

W 2024 roku liczba zgonów we Włoszech była wyższa od liczby żywych urodzeń o ok. 281 tys. Liczba mieszkańców Włoch zmniejszyła się w 2024 roku o 37 tysięcy i wynosi obecnie 58,93 mln – podaje włoski urząd statystyczny ISTAT.

Publikacja: 31.03.2025 14:54

Giorgia Meloni

Giorgia Meloni

Foto: Ludovic Marin/Pool via REUTERS

arb

Od 2014 roku liczba mieszkańców Włoch zmniejszyła się o niemal 1,9 mln – a więc o więcej, niż wynosi liczba mieszkańców Mediolanu, drugiego największego włoskiego miasta (po Rzymie).

W 2024 roku urodziło się najmniej Włochów od zjednoczenia kraju w 1861 roku

Liczba mieszkańców Włoch spada ze względu na malejącą dzietność i rosnącą emigrację z kraju – podkreśla ISTAT. Kolejne rządy Włoch deklarowały, że walka z kryzysem demograficznym w kraju jest dla nich priorytetem, ale jak dotąd żadnemu, w tym obecnemu rządowi, na czele którego stoi Giorgia Meloni, nie udało się odwrócić negatywnych trendów.

Czytaj więcej

Dzieci nie ma i nie będzie. Kto zawinił: boomersi, millenialsi, kobiety, mężczyźni?

W 2024 roku we Włoszech urodziło się ok. 370 tys. dzieci. Oznacza to, że szesnasty rok z rzędu liczba żywych urodzeń we Włoszech zmniejszyła się. 370 tys. żywych urodzeń w ciągu roku to najmniejsza liczba urodzeń we Włoszech od czasu zjednoczenia kraju w 1861 roku.

W porównaniu do 2023 roku liczba urodzeń zmniejszyła się o 2,6 proc. W porównaniu do 2008 roku, ostatniego roku, w którym zanotowano wzrost liczby urodzeń, w 2024 roku wskaźnik ten zmniejszył się o 35,8 proc.

Rekordowo niska dzietność we Włoszech, rekordowo wielu stulatków

Obecny poziom dzietności we Włoszech (średnia liczba dzieci przypadająca na jedną kobietę w wieku produkcyjnym) wynosi 1,18 – to rekordowo niski poziom tego wskaźnika. Aby doszło do prostej zastępowalności pokoleń (tzn. aby liczba mieszkańców kraju nie zmniejszała się bez uwzględniania migracji), dzietność powinna wynosić 2,1. Jak dotąd najniższy poziom dzietności osiągnięto we Włoszech w 1995 roku – wówczas wynosiła 1,19.

9,2 proc.

Taki odsetek mieszkańców Włoch stanowią cudzoziemcy

Liczba zgonów wyniosła we Włoszech w 2024 roku 651 tys., najmniej od 2019 roku. W kolejnych latach wzrost liczby zgonów był spowodowany skutkami epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

W 2024 roku z Włoch wyemigrowało 191 tys. osób – najwięcej w XXI wieku, o 20 proc. więcej niż w 2023 roku – podaje ISTAT.

Cudzoziemcy stanowią obecnie 9,2 proc. mieszkańców Włoch – łącznie mieszka ich w tym kraju 5,4 mln. Liczba cudzoziemców mieszkających we Włoszech zwiększyła się rok do roku o 3,2 proc.

Co czwarty mieszkaniec Włoch ma obecnie 65 i więcej lat. Liczba osób liczących co najmniej 100 lat osiągnęła rekordowy poziom 23,5 tys., co świadczy o starzeniu się społeczeństwa.

Od 2014 roku liczba mieszkańców Włoch zmniejszyła się o niemal 1,9 mln – a więc o więcej, niż wynosi liczba mieszkańców Mediolanu, drugiego największego włoskiego miasta (po Rzymie).

W 2024 roku urodziło się najmniej Włochów od zjednoczenia kraju w 1861 roku

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Społeczeństwo
Zatrzymano obywatela USA, który nielegalnie przekroczył granicę Litwy z Białorusią
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Wspomnienie
Richard Chamberlain nie żyje. Aktor zmarł w wieku 90 lat
Społeczeństwo
Tajemniczy wirus atakuje Rosjan. Kontrolę zgłoszeń przejął Rospotrebnadzor
Społeczeństwo
USA tną środki na walkę z Covid-19. „Nie będziemy wydawać miliardów dolarów na nieistniejącą pandemię”
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Społeczeństwo
ZEA: Żebrak zebrał w trzy dni równowartość 14 tys. zł
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście