Aktualizacja: 15.02.2025 13:06 Publikacja: 09.12.2021 09:00
Muzeum Narodowe w Warszawie
Foto: Fotorzepa, Monika Kuc
Przede wszystkim można podziwiać dzieła wybitnych polskich malarzy: m.in. Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Juliana Fałata, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Henryka Siemiradzkiego, Artura Grottgera, Henryka Rodakowskiego, Olgi Boznańskiej. Ale także porównać je ze sztuką twórców francuskich, niemieckich, austriackich, rosyjskich. Tło europejskie tworzy ważny kontekst dla pokazania różnorodnych poszukiwań artystycznych w XIX wieku, od klasycyzmu do Młodej Polski.
Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje prace Kitagawy Utamaro, mistrza XVIII/XIX-wiecznego japońskiego drzeworytu.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Pokaz „Andrzej Wróblewski. Ja jeden z wielu” zostanie otwarty 28 grudnia w Fundacji Rodziny Staraków/ Spectra Art Space w Warszawie
Najczęściej tworzy portrety ludzi i zwierząt. Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie skupia się na pełnych wyrazu fizjonomiach zwierząt.
Obraz „Kawalerowie Mieczowi inflanccy proszący króla Zygmunta Augusta o opiekę przed uciskiem cesarza Ferdynanda” przez blisko 90 lat uważano za zaginiony. Odnalazł się w Stanach.
Zdaniem ekspertów miłośnicy perfum szukają w zapachach strefy komfortu. „Zapachy skóry” to nowa – i coraz modniejsza – kategoria. Czym się wyróżniają?
Projekt nadbrzeża nad Jeziorem Słupeckim zdobył kolejną nagrodę. Jego autorem jest Paweł Grobelny, polski architekt od lat specjalizujący się w projektowaniu przestrzeni publicznych.
Myślenie, że miarą szczęścia albo spójności relacji jest to, że partner spełnia określone potrzeby związane z kwestiami finansowymi i "pasuje" do wyznawanych w tym zakresie wartości, jest złudne – mówi seksuolog i psychoterapeuta Robert Kowalczyk.
Badania wskazują, że podejście do walentynek zmienia się na całym świecie. Królują: ekologiczne trendy w Europie, luksusowe wydatki w USA, i pragmatyzm w Polsce. Jaki udział w kreowaniu tych nowych zwyczajów mają przedstawiciele pokolenia Z?
„Sala koncertowa jest instrumentem, a brzmienie to bardzo skomplikowane zjawisko – blisko 200 źródeł dźwięku na estradzie i prawie 2 tysiące osób na widowni” – mówi Tomasz Konior, autor projektu katowickiego NOSPR-u, sali koncertowej, która stała się jednym z nowoczesnych symboli Katowic.
Badanie wykazało, że w popularnych serwisach randkowych osoby deklarujące, że są na diecie wegetariańskiej postrzega się mniej pozytywnie niż te, których dieta nie została określona. Jakie mogą być tego powody? Współautorka badania komentuje.
Dom aukcyjny Christie’s zamierza wystawić na aukcję prace, które powstały przy użyciu sztucznej inteligencji. Wywołało to protest tysięcy artystów, którzy podpisali list otwarty. „Ta technologia, i firmy, które za nią stoją, żerują na artystach, wykorzystując ich dorobek bez zgody i zapłaty” – twierdzą sygnatariusze listu.
Ministra kultury Hanna Wróblewska zaakceptowała rekomendację komisji konkursowej na to stanowisko.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas