12 grudnia zostanie wystawiony na aukcję sztuki dawnej w Desa Unicum w Warszawie, której motywem przewodnim jest malarstwo historyczne, z estymacją 5-8 mln zł.
18-letni utalentowany artysta namalował go pod wpływem fascynacji twórczością Jana Matejki, gdy studiował w pracowni Jana Matejki w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, dokąd z podziwu dla mistrza przeniósł się z Wiednia. Dzieło pochodzące z 1874 roku przedstawia hołd rycerzy inflanckich.
Historyczne wydarzenie z czasów Zygmunta II Augusta
Temat młody artysta zaczerpnął z historii XVI stulecia, nawiązując do polityki bałtyckiej Zygmunta II Augusta w czasie się wojny o Inflanty. Wówczas wielki mistrz Kawalerów Mieczowych, Gotard Kettler, oddał się pod opiekę Rzeczypospolitej Obojga Narodów na mocy zawartego w roku 1561 w Wilnie układu z Zygmuntem Augustem. Na podstawie tego układu Inflanty uległy sekularyzacji i podziałowi na dwie części: Kurlandię i Semigalię pod zwierzchnością Polski i Litwy oraz Inflanty właściwe, włączone bezpośrednio do Korony.
Czytaj więcej
Autoportret przeszedł długą drogę zarówno przez techniki i środki wyrazu, jak i w samoświadomości artysty. Był nie tylko spotkaniem z samym sobą, lecz także z drugim człowiekiem. Jednak czy w dzisiejszych czasach artyści chcą jeszcze spoglądać na własne „ja”?
Kompozycyjnie obraz Gottlieba przenosi pewne rozwiązania „Batorego pod Pskowem” Matejki, powstałym w 1872 roku.. W swojej twórczości Gottlieb pragnął niwelować konflikty na tle narodowym za pomocą uniwersalnego języka sztuki.