Szczepienia ważne w czasie pandemii COVID 19

"Pozdrawiam ruchy antyszczepionkowe. Mamy okazję przekonać się jak wygląda świat bez szczepionek" - to cytat z prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera ds. COVID 19.

Publikacja: 29.10.2020 12:28

Szczepienia ważne w czasie pandemii COVID 19

Foto: Adobe Stock

Eksperci są zgodni - szczepienia dorosłych są równie ważne jak szczepienia dzieci. Z wiekiem bowiem nasza odporność spada i organizm staje się bardziej podatny na zakażenia pneumokokami, grupą czy krztuścem. Przeciwko każdej z tych chorób można się zaszczepić - jeśli tylko oczywiście dostępna jest szczepionka.

Pneumokoki, grypa i krztusiec. WHO wydała komunikat, że w czasie pandemii COVID 19 realizacja szczepień ochronnych jest jednym z  priorytetów. Co do szczepienia przeciwko grypie nikt już nie ma  wątpliwości. Wciąż jednak do świadomości społecznej nie dotarło  znaczenie szczepienia dorosłych przeciw pneumokokom. Takie szczepienie  jest w kalendarzu szczepień obowiązkowych dla dzieci - nie istnieje jednak taki kalendarz dla dorosłych. Tymczasem szczepienia przeciw pneumokokom eksperci rekomendują osobom po 50 tym roku życia, z chorobami nowotworowymi, zakażeniem HIV, przewlekle chorym na choroby serca, cukrzycę, schorzenia nerek i wątroby, palących papierosy i nadużywającym alkoholu. Zakażenia pneumokokowe to zakażenia wywołane przez Streptococcus Pneumoniae - dwoinkę zapalenia płuc.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Leki i terapie
Unijna gra o bezpieczeństwo lekowe
Leki i terapie
Duża zmiana w prywatnych gabinetach lekarskich. Od dziś recepty także na bezpłatne leki
Leki i terapie
Liczba aptek w Polsce spada. Sprawie przyjrzy się NIK
Leki i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Leki i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce