Badanie: Nosy dzieci mniej narażone na zakażenie wirusem?

W nosach dzieci znajduje znajduje się mniej receptorów przez które koronawirus SARS-CoV-2 dostaje się do organizmu niż u osób dorosłych - co może być powodem dla którego dzieci rzadziej zakażają się koronawirusem - wynika z badań, których wyniki opublikowano w "Journal of the American Medical Association".

Aktualizacja: 21.05.2020 09:28 Publikacja: 21.05.2020 08:09

Badanie: Nosy dzieci mniej narażone na zakażenie wirusem?

Foto: AFP

Receptor ACE2 jest rodzajem "wrót wejściowych" dla koronawirusa, który za jego pośrednictwem dostaje się do organizmu człowieka.

X

Badacze z nowojorskiej Icahn School of Medicine at Mount Sinai pobrali próbki od 300 osób mających od 4 do 60 lat i odkryli, że u dorosłych receptor ACE2 występuje w nosie częściej niż u dzieci poniżej 10 roku życia.

"Mniejsza ekspresja ACE2 u dzieci w porównaniu do dorosłych może wyjaśniać dlaczego COVID-19 rzadziej występuje u dzieci" - czytamy w "Journal of the American Medical Association".

Badacze skupili się jedynie na komórkach znajdujących się wewnątrz nosa, które zostały opisane jako "pierwszy punkt kontaktu (koronawirusa) z ludzkim ciałem".

Dotychczasowy przebieg epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 wykazuje, że u dzieci przebieg infekcji koronawirusem najczęściej jest lekki lub bezobjawowy. Zakażenie może jednak wywołać ostrą reakcję autoimmunologiczną przypominającą chorobę Kawasakiego - określaną jako wielonarządowy stan zapalny. Takie przypadki stwierdzono w USA, Wielkiej Brytanii i Włoszech - ale zdarzają się one stosunkowo rzadko.

Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Leki i terapie
Unia zbroi się w leki krytyczne. "Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa"