Aktualizacja: 23.02.2025 04:07 Publikacja: 24.10.2024 05:23
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w stolicy utworzono w 2005 r. Dziś ma pełnowymiarową siedzibę
Foto: Mirosław Stelmach
Muzeum z wielkim rozmachem świętuje nowy etap działania wraz z przeprowadzką do stałej siedziby po blisko dwóch dekadach działania w warunkach tymczasowych – przy Pańskiej 3 i obok w dawnej „Emilii”, a od 2016 roku w pawilonie nad Wisłą. Chce być muzeum otwartym dla wszystkich, o programie którego decyduje także publiczność.
Projektantem nowoczesnego budynku między Marszałkowską i placem Defilad jest Tomas Phifer, wielokrotnie nagradzany nowojorski architekt, który w 2014 wygrał III konkurs na stałą siedzibę MSN w Warszawie. Bryła budynku o widocznej z daleka fasadzie z białego betonu jest minimalistyczna. Za to wewnątrz ma niezwykle dynamiczną konstrukcję klatki schodowej, łączącej wszystkie galerie. Nowy budynek MSN posiada cztery kondygnacje – dwie nadziemne i dwie usytuowane w podziemiach. Całkowita powierzchnia wynosi 19 788 m², a powierzchnia wystawiennicza ponad 4500 m².
W Warszawie Bestsellery Empiku 2024. Plebiscyt pokazuje, po jakie książki, filmy, płyty najchętniej sięgamy. Noblistka Han Kang i Szczepan Twardoch przegrali z Valérie Perrin. sanah zwyciężyła jako autorka albumu „Kaprysy”.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znów znajdzie się w centrum uwagi, bo od piątku można będzie oglądać pierwszą dużą wystawę w nowej siedzibie. To właściwie aż cztery różne pokazy.
„Dopóki istnieje Federacja Rosyjska w takim formacie, w jakim ona istnieje, to nie będzie pokoju. Będzie zawieszenie broni, zgniły pokój, który potrwa trzy-cztery lata, pięć maksymalnie. A kiedy Rosjanie odnowią swoje siły, zaatakują znowu” – o wojnie w Ukrainie mówi Aldona Hartwińska, reporterka i wolontariuszka, autorka książki „Ani kroku w tył. Za nami tylko śmierć”.
Ministra kultury Hanna Wróblewska zaakceptowała rekomendację komisji konkursowej na to stanowisko.
12 lutego ma się rozpocząć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej kontrola Najwyższej Izby Kontroli, dotycząca przygotowania i realizacji inwestycji. Ponieważ za inwestycję jest odpowiedzialne miasto Warszawa, kontrolerzy wejdą też do ratusza.
Rządowe reformy miały przynieść samorządom górę kasy, ale rok 2025 r. dla wielu dużych miast pod tym względem zapowiada się rozczarowująco. Po części może uda się to naprawić, ale i tak okazuje się, że... kołdra zawsze jest za krótka.
Na poznańskich Jeżycach, mimo uchwały Rady Miasta nie ma nocnej prohibicji, bo przepisy unieważnił wojewoda wielkopolski. W stolicy na wniosek szefa klubu KO projekt w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu został zdjęty z porządku obrad Rady Warszawy.
Nie ma dowodu na to, że oskarżeni uśmiercali ofiary alkoholem z domieszką izopropanolu. Nie truli, ale oszukiwali, przejmując ich mieszkania – orzekł sąd.
W tym roku powinny się zakończyć prace nad nowym obiektem wystawienniczo-edukacyjnym, który znajduje się na terenie muzeum w Treblince, gdzie Niemcy zgładzili kilkaset tysięcy Żydów.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znów znajdzie się w centrum uwagi, bo od piątku można będzie oglądać pierwszą dużą wystawę w nowej siedzibie. To właściwie aż cztery różne pokazy.
W Pałacu Prezydenckim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie Andrzeja Dudy z generałem Keithem Kelloggiem, pełnomocnikiem prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw Ukrainy.
Podczas zaplanowanej na najbliższy czwartek sesji Rada Miasta Stołecznego Warszawy ma zająć się projektem wprowadzającym ograniczenia w nocnej sprzedaży napojów alkoholowych.
Najbliższe wybory prezydenckie mogą dla dużej grupy samorządowców mieć decydujące znaczenie. Chodzi o jeden z najważniejszych postulatów ustrojowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas