Aktualizacja: 25.11.2024 01:04 Publikacja: 22.05.2024 13:12
Pokaz Multimedialny na fasadzie Pałacu Rzeczypospolitej
Foto: Monika Kuc
Po raz pierwszy w historii mogą wejść do Pałacu zwiedzający.
- Są w nim skarby wielu narodów kultur, języków i tradycji, które w Rzeczpospolitej przez setki lat w sposób pokojowy tworzyły dobro naszego państwa. Wybraliśmy je z ponad 10 mln obiektów znajdujących się w posiadaniu Biblioteki Narodowej - mówił na wczorajszej uroczystości dr Tomasz Makowski, jej dyrektor. - Dziękujemy tą wystawa tym wszystkim, którzy stworzyli naszą wyobraźnię, stworzyli nas. Dziękujemy za bogactwo i precyzję języka, ciekawość świata, za nauczenie nas otwarcia na odmienność i różnorodność. To spojrzenie budowali Kochanowski, Mickiewicz, Słowacki, Norwid, Konopnicka i Orzeszkowa, Herbert i Gombrowicz, Górecki, Osiecka i Komeda. Otwarta 277 lat temu Biblioteka Narodowa zapracowała sobie na miano instytucji zaufania publicznego, dlatego tak wiele ludzi kultury i nauki przekazuje jej swoje spuścizny, aby wiecznotrwała instytucja mogła przechować je dla następnych pokoleń. To skarbiec piśmiennictwa Rzeczypospolitej, tego wszystkiego, co w naszej kulturze jest najszlachetniejsze, najpiękniejsze najważniejsze…
W tym tygodniu rozmawiamy w podcaście „Komisja Kultury” z Rafałem Christem, redaktorem portalu Spider’s Web Rozrywka i autorem recenzji filmowych do „Plusa Minusa”, o jednej z najbardziej oczekiwanych premier kinowych tego roku – „Gladiatorze 2” w reżyserii Ridleya Scotta.
Ta unikalna galeria powstała w odnowionych podziemiach starego gmachu muzeum. Prezentuje zbiory i pozwala poznać kulisy pracy muzealników.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
20 listopada rozpoczyna się XIX Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje, zainspirowany kultowym serialem „Czterdziestolatek” z lat 70.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W muzyczno-teatralnej „Pasji według św. Marka” Pawła Mykietyna w roli Poncjusza Piłata wystąpi Magdalena Cielecka. Inscenizowany koncert odbędzie się 21 listopada w Warszawie.
Choć to z reguły straż miejska sama z siebie usuwa porzucone, stare i zniszczone samochody z ulic, to w Łodzi mieszkańcy zdecydowali, by miasto uprzątnęło wraki w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025. Oznacza to, że straż miejska dostanie na ten cel dodatkowe pieniądze.
Na ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze podczas policyjnej interwencji funkcjonariusz postrzelił kolegę. Ranny policjant zmarł.
Ekspercka komisja opiniuje planowane zakupy zabytkowych obiektów do muzeów, które podlegają Ministerstwu Kultury. Dotychczas pozwoliła na zakup 41 obiektów, ale nie bezwarunkowo.
Ośrodek Karta, który powstał w czasach PRL, apeluje o kupowanie swoich wydawnictw. To może pomóc przetrwać tej zasłużonej dla Polski instytucji.
Aktywiści klimatyczni z ruchu Ostatnie Pokolenie zapowiadają protesty, które mogą utrudnić poruszanie się po Warszawie. Działacze sprzeciwiają się w ten sposób polityce rządu Donalda Tuska, który – jak zaznaczają – "po roku rządów wciąż napędza kryzys klimatyczny".
Pion śledczy IPN w Warszawie zakończył śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców na obywatelach polskich w obozie koncentracyjnym Dachau. Umorzył je, bo prawdopodobnie sprawcy nie żyją. Ale nie ma takiej pewności.
Wierzytelność na kwotę 180 tys. zł ma być powodem do ogłoszenia upadłości Mennica Legacy Tower, rentownego wieżowca wartego miliony złotych. Jeśli tak się stanie, szanse na odzyskanie pieniędzy przez obligatariuszy będą praktycznie żadne.
20 listopada rozpoczyna się XIX Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje, zainspirowany kultowym serialem „Czterdziestolatek” z lat 70.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas