Teatr Żydowski po sprzedaży budynku przy placu Grzybowskim przez Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Żydów stracił swą siedzibę, ale flagowe przedsięwzięcie Teatru i Fundacji Shalom, czyli festiwal Warszawa Singera odbywać się będzie nadal. – Teatr Żydowski w poprzednim sezonie obchodził swoje 65-lecie i od wielu lat zapoznaje polską publiczność z klasyką żydowskiej literatury. Nie możemy zaprzepaścić tej spuścizny i zawieść widzów – mówi Gołda Tencer.
Wśród propozycji teatralnych pokazanych na gościnnych scenach Teatru Kwadrat i Teatru Polskiego publiczność będzie miała okazję zapoznać się z projektem „The Kishka Monologues” w wykonaniu Teatru Yiddishpil z Izraela, spektaklem „Anne Frank” chorwackiego Miejskiego Teatru Tresnja czy sztuką „Blizny pamięci. Rzecz o Janie Karskim” z Jerzym Zelnikiem w roli głównej.
Będą też czytania performatywne w wykonaniu Janusza Gajosa i Olgierda Łukaszewicza. Pojawią się także spektakle z repertuaru Teatru Żydowskiego: „Matki” Pawła Passiniego według idei Gołdy Tencer, „Śmierć pięknych saren” w reżyserii Jana Szurmieja, a także „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar.
Także w Teatrze Kwadrat przygotowany będzie też jubileuszowy koncert muzyki Włodzimierza Nahornego z okazji 65. urodzin tego muzyka, Muzyczną gwiazdą festiwalu będzie ponadto trio Sefardix stworzone przez jazzowych braci Oleś z gościnnym udziałem Jorgosa Skoliasa, z którym nagrali album „Maggid” z żydowskimi utworami. Z utworami Krzysztofa Komedy przyjedzie Leszek Żądło, polski saksofonista, mieszkający w Niemczech, a w plenerowym koncercie „Noc klezmerów” wystąpią m. in. brytyjska grupa Hamsa oraz nowojorski The Klezmatics.
Część koncertów i spektakli pokazywana będzie w stałych lokalizacjach festiwalu: Synagodze im. Nożyków, w rejonie Placu Grzybowskiego, przy ulicach Próżnej oraz Twardej oraz w Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom oraz w przestrzeni miejskiej. 1 września na placu Grzybowskim Warszawska Opera Kameralna zaprezentuje plenerową wersję „Requiem” Mozarta.