Aktualizacja: 22.02.2025 14:35 Publikacja: 17.01.2022 20:51
Kowno
Foto: Adobe Stock
Inauguracja Europejskiej Stolicy w ponad 300-tysięcznym Kownie odbędzie się w tym tygodniu, od 19 do 23 stycznia. Jej kulminacją będzie 22 stycznia spektakularne multimedialne widowisko „Confusion” („Zamieszanie”) w reżyserii Chrisa Baldwina. Twórcy m.in. pokazu otwarcia Igrzyskach Olimpijskich w Londynie 2012 oraz kuratora i reżysera widowisk artystycznych ESK we Wrocławiu (w tym ceremonii otwarcia) w 2016 roku.
- Show „Confusion” na otwarcie ma pozytywne przesłanie: stawiamy czoła życiowym zmaganiom poprzez kulturę, którą dzielimy i historie, które sobie opowiadamy! Tak więc, chociaż ten spektakl jest opowieścią o Kownie, to także jest to historia dla Litwy i Europy. Zawiera głosy Kowna, budynki Kowna oraz historie z przeszłości i teraźniejszości Kowna, ale są to historie, do których wszyscy możemy się odnieść. - mówi Baldwin .
W Warszawie Bestsellery Empiku 2024. Plebiscyt pokazuje, po jakie książki, filmy, płyty najchętniej sięgamy. Noblistka Han Kang i Szczepan Twardoch przegrali z Valérie Perrin. sanah zwyciężyła jako autorka albumu „Kaprysy”.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znów znajdzie się w centrum uwagi, bo od piątku można będzie oglądać pierwszą dużą wystawę w nowej siedzibie. To właściwie aż cztery różne pokazy.
„Dopóki istnieje Federacja Rosyjska w takim formacie, w jakim ona istnieje, to nie będzie pokoju. Będzie zawieszenie broni, zgniły pokój, który potrwa trzy-cztery lata, pięć maksymalnie. A kiedy Rosjanie odnowią swoje siły, zaatakują znowu” – o wojnie w Ukrainie mówi Aldona Hartwińska, reporterka i wolontariuszka, autorka książki „Ani kroku w tył. Za nami tylko śmierć”.
Ministra kultury Hanna Wróblewska zaakceptowała rekomendację komisji konkursowej na to stanowisko.
12 lutego ma się rozpocząć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej kontrola Najwyższej Izby Kontroli, dotycząca przygotowania i realizacji inwestycji. Ponieważ za inwestycję jest odpowiedzialne miasto Warszawa, kontrolerzy wejdą też do ratusza.
Po tym, jak w ubiegły weekend Litwa, Łotwa i Estonia odłączyły się po 65 latach od rosyjskich sieci energetycznych i podłączyły do zachodnich, ceny prądu nad Bałtykiem poszły w górę. Wilno uspokaja, że nie ma to związku z synchronizacją.
Litwa, Łotwa i Estonia, zsynchronizowały swoje systemy elektroenergetyczne z obszarem Europy kontynentalnej, a więc UE. Jak mówi "Rzeczpospolitej" Gabriel Gorbačevski, doradca premiera Litwy ds. energetycznych, to jednak tylko początek.
Systemy elektroenergetyczne Estonii, Litwy i Łotwy pomyślnie zsynchronizowane z systemem Europy kontynentalnej. Kończy to symbolicznie zależność tych krajów od systemów energetycznych Rosji i Białorusi.
W rozstrzygniętym niedawno konkursie na nową siedzibę Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie, swoją propozycję przedstawili architekci i architektki ze znanej polskiej pracowni WXCA, pracującej m.in. przy odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Koncepcja polskich architektów nie wygrała, zwycięski okazał się projekt słynnej pracowni Zaha Hadid Architects, ale Polacy zdobyli specjalne wyróżnienie. Prestiżowe
Synchronizacja z systemem energetycznym Europy kontynentalnej oznacza nie tylko technologiczną modernizację sieci państw bałtyckich. To także krok ku bezpieczniejszej, stabilnej i suwerennej przyszłości energetycznej całej Europy.
Kraje bałtyckie od najbliższego weekendu kończą z zależnością do sieci elektroenergetycznych Rosji i są połączone już tylko z krajami UE, a więc Finlandią, Szwecją i Polską. To właśnie lądowe połączenie z resztą UE przez Polskę jest kluczowe dla procesu synchronizacji sieci, który ma nastąpić 9 lutego.
Członkostwo w unii walutowej Europy oznacza, że trzeba zrobić więcej dla wzajemnej obrony.
To będzie historyczny dzień dla Litwy, Łotwy i Estonii. W najbliższą niedzielę bałtyckie republiki przestaną być częścią postsowieckiego systemu energetycznego, który w garści trzymała Moskwa. Dołączą do unijnych sieci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas