Pałac Pod Blachą: otwarcie pokoi ks. Józefa Poniatowskiego

W pałacu Pod Blachą w Warszawie po raz pierwszy po wojnie odtworzono pokoje, w których mieszkał książę Józef Poniatowski. Inauguracja jutro z udziałem prezydenta

Aktualizacja: 14.07.2011 19:13 Publikacja: 13.07.2011 19:08

Pokój Sypialny

Pokój Sypialny

Foto: Archiwum autora, Monika Kuc mk Monika Kuc

- To zakończenie odbudowy Zamku Królewskiego – mówi jego wicedyrektor Przemysław Mrozowski.

Pałac pod Blachą przetrwał wojnę, ale wnętrza zostały zdewastowane. W końcu lat 40. adaptowano je, dokonując licznych przeróbek, na biura i pracownie budowniczych Trasy WZ. Od 1951 r. mieścił się tu Urząd Naczelnego Architekta.

Zobacz galerię zdjęć

Pokoje, w których mieszkał bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, obecnie odrestaurowano na podstawie planów i dokumentów z 1814 roku. Apartament księcia Pepi mieści się na pierwszym piętrze.

Pałac Pod Blachą zbudowany został w latach 1720-1730 według projektu Jakuba Fontany dla Jerzego Dominika Lubomirskiego. W 1794 roku księciu Józefowi Poniatowskiemu (1763-1813) sprezentował go król Stanisław August. Książę wprowadził się cztery lata później razem z siostrą Marią Teresą z Poniatowskich Tyszkiewiczową i przyjaciółką - Francuzką Henriettą de Vauban.

- Pani de Vauban była od niego dziesięć lat starsza – opowiada Katarzyna Jursz-Salvadori, autorka nowej ekspozycji.- Łączył ich długotrwały związek. Stała się jego pocieszycielką po rozstaniu z pierwszą miłością - Marią Karoliną Thun. A potem przyjaciółką i panią domu. Kraszewski pisał, że aranżowała jego kolejne romanse. Zapisując jej w testamencie złoty zegarek i inne drobiazgi, książę zaznaczał, że to w dowód wielkiej miłości.

Jak za czasów księcia reprezentacyjna klatka schodowa prowadzi na piętro – do sześciu połączonych pokoi, składających się na apartament. Ich oryginalną kolorystykę  konserwatorzy zaczerpnęli z powieściowo brzmiących opisów XIX-wiecznego inwentarza. Ściany w Kancelarii Wojennej (założonej w 1807 roku, gdy książę został ministrem wojny i organizatorem wojsk Księstwa Warszawskiego) są w odcieniu lapis lazuli, a perłowe pilastry wypełniają malowane trofea wojenne i  rolnicze. W Pokoju Sypialnym dominuje berblau, czyli niebieski zbliżony do czarnej jagody. W Salonie - zieleń niedojrzałego jabłka. Subtelny ornament w Kancelarii Sztabowej wzorowano na zachowanych trzech przedwojennych fotografiach.

We wnętrzach zrekonstruowano także marmurowe kominki, okrągły piec kaflowy, sztukaterie, plafony.

Popiersie Napoleona z warsztatu Antonia Canovy w Kancelarii Sztabowej przypomina o roli cesarza w powstaniu Księstwa Warszawskiego. A Pokój Adiutanta – z obrazami, przedstawiającymi przysięgę Kościuszki i bitwę pod Zieleńcami - przywołuje początki kariery wojskowej księcia Józefa  w Polsce – w okresie Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 maja.

Ściany wielu wnętrz przypominają galerie obrazów, m.in. z portretami księcia i jego rodziny – rodziców (Teresy i księcia Andrzeja, feldmarszałka Austrii), siostry i stryja - króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Osobny pokój wypełniają pamiątki związane z legendą księcia rosnącą po jego bohaterskiej śmierci w nurtach Elstery w bitwie Narodów pod Lipskiem w 1813 roku.

Niestety oryginalne meble i obrazy z apartamentu zostały po śmierci księcia Józefa sprzedane na aukcjach w całej Europie na polecenia jego siostry, która przeniosła się do Francji i została towarzyszką życia Talleyranda. Niemniej, zgromadzone we wnętrzach meble, obrazy, rzeźby, kandelabry z  XVIII/XIX wieku to bardzo cenne obiekty, oddające klimat czasów. W większości pochodzą z darów rodziny Lanckorońskich i Fundacji im. Zbiorów Ciechanowieckich.

Monika Kuc

Od 16 lipca Apartament  księcia Józefa jest dostępny dla wszystkich zwiedzających

 

- To zakończenie odbudowy Zamku Królewskiego – mówi jego wicedyrektor Przemysław Mrozowski.

Pałac pod Blachą przetrwał wojnę, ale wnętrza zostały zdewastowane. W końcu lat 40. adaptowano je, dokonując licznych przeróbek, na biura i pracownie budowniczych Trasy WZ. Od 1951 r. mieścił się tu Urząd Naczelnego Architekta.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Kultura
Podcast „Rzecz o książkach”: Przyszłość jest dziś – twórczość Janusza A. Zajdla
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Kultura
Aldona Machnowska-Góra: Piotr Gliński opóźnił budowę hali widowiskowej w stolicy
Kultura
Agnieszka Lajus dyrektorką Muzeum Narodowego w Warszawie
Kultura
Europejskie Stolice Kultury 2025: Chemnitz i Nova Gorica – Gorycja
Kultura
Współpraca OmenaArt Foundation z Tate i Sotheby’s