Współpraca OmenaArt Foundation z Tate i Sotheby’s

Omenaa Mensah została zaproszona do rady w Tate Modern w Londynie. A w Polsce jej fundacja we współpracy z Sotheby's Institute of Art zainaugurowała kurs wiedzy Art Investment Masterclass o inwestowaniu w sztukę.

Publikacja: 19.01.2025 18:41

Omenaa Mensah i Rafał Brzoska na Art Investment Masterclass w Warszawie

Omenaa Mensah i Rafał Brzoska na Art Investment Masterclass w Warszawie

Foto: Materiały prasowe

Galeria Tate Modern jest jedną z najważniejszych światowych instytucji, zajmujących się sztuką współczesną. Omenaa Mensah jako pierwsza Polka zasiądzie w radzie Tate’s Africa Acquisitions Committee , która ma wpływ na wybór dzieł do stałej kolekcji Tate Modern. Do grona wpływowych członków rady należą także Wendy Fisher, prezes Fundacji Solmon R. Guggenheim, Mercedes Vilardell, znana międzynarodowa filantropka w Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii, Alain Nkontchou, prezes zarządu panafrykańskiego Ecobank Group.

- To jest oficjalne zaproszenie, czuję się więc zaszczycona i cieszę się, że będę miła wpływ na to, jakie dzieła są wybierane do kolekcji Tate Modern. To wspaniałe i ważne, że jako przedstawicielka Polski, promująca i inwestująca w sztukę polską i afrykańską, mogę je promować wraz z jedną najlepszych instytucji kulturalnych na świecie - komentuje Omenaa Mensah, prezes OmenaArt Foundation.

Czytaj więcej

Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie

W Polsce Omenaa Mensah – bizneswoman i filantropka, córka Polki i Ghańczyka, jest najlepiej znana z TOP CHARITY Auction, Wielkiej Aukcji Charytatywnej, którą organizuje razem z Rafałem Brzoską. W ubiegłym roku na trzeciej edycji tej aukcji na dziedzińcu Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie zebrano blisko 48 mln zł, co uczyniło ją jedną z najważniejszych wydarzeń w Europie. Najwyżej wylicytowanym dziełem była rzeźba pt. „Torso alato” ( 1985) Igora Mitoraja, za którą nabywcy zapłacili 6, 8 mln zł.

Pięć spotkań przed TOP CHARITY

TOP CHARITY Auction wzbudziła wielkie zainteresowanie na arenie międzynarodowej i uzyskała prestiżową nagrodę za charytatywne wydarzenie Best Luxury Auction Event in Europe. W tym roku w czerwcu odbędzie się czwarta edycja Top Charity Auction 2025.

Poprzedza ją cykl pięciu spotkań w ramach kursu Art Investment Masterclass, realizowanego przez OmenaArt Foundation we współpracy z Sotheby’s Institute of Art. Ten cykl edukacyjny skierowany jest do liderów biznesu, inwestorów i filantropów . Po raz pierwszy Sotheby’s prowadzi taki kurs w Polsce.

- Mamy ambitny plan, żeby światowe instytucje kultury i sztuki zobaczyły w Polsce potencjalny super-rynek, na którym jest coraz więcej kolekcjonerów interesujących się sztuką, łączących dobre inwestycje z ideą pomagania. Polska biznesowa społeczność bardzo angażuje się w idee pomagania, uczestnicząc w takich aukcjach, jak TOP CHARITY, na której licytuje dzieła o wartości inwestycyjnej, a jednocześnie pomaga innym. Takiej współpracy jak OmenaArt Foundation z Sotheby’s w Polsce jeszcze nie było, więc tym większa nasza ekscytacja – podkreśla Rafał Brzoska.

Styczniowa inauguracja Art Investment Masterclass odbyła się Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Lindsay Dewar, Natalia Bradbury, Head of OmenaArt Foundation i Leo Crane na Art Investment Mastercla

Lindsay Dewar, Natalia Bradbury, Head of OmenaArt Foundation i Leo Crane na Art Investment Masterclass

Lindsay Dewar, Natalia Bradbury, Head of OmenaArt Foundation i Leo Crane na Art Investment Masterclass w Warszawie

Foto: Materiały prasowe

Lindsay Dewar, ekspertka rynku sztuki z ArtTactic i wykładowczyni Sotheby’s Institute of Art mówiła na niej o globalnym rynku sztuki (którego wartość przekracza 60 mld dol.) i udziale w nim polskich twórców (głównie Ewy Juszkiewicz, Magdaleny Abakanowicz, Tamary Łempickiej), wprowadzając uczestników w tematykę inwestowania w sztukę.

A Leo Crane z Sotheby’s Institute of Art zaznaczał, że współpraca w brytyjsko-polskim projekcie pozwala połączyć międzynarodowych ekspertów z czołowymi postaciami polskiego biznesu.

Następne spotkanie 19 lutego będzie poświęcone alternatywnym metodom inwestowania już nie tylko w sztukę , ale w dobra luksusowe, od biżuterii do win.

21 marca głównym tematem spotkania w Łazienkach Królewskich będzie architektura i inwestowanie w historyczne obiekty oraz sprawy związane z ich adaptacją i renowacją.

7 kwietnia spotkanie podejmie temat, dlaczego warto inwestować w sztukę afrykańską.

Jeff Koons na finał

W maju w Oranżerii Pałacu w Wilanowie otwarta zostanie przedaukcyjna wystawa, powstająca z udziałem Opera Gallery ( międzynarodowej galerii z 16 lokalizacjami na całym świecie, m.in. w Paryżu, Londynie, Dubaju, Singapurze, Miami), a spotkanie w ramach kursu (7 maja) będzie dotyczyć inwestowania w rzeźbę, a także mówić o rzeźbie w przestrzeni publicznej,

W czerwcu odbędzie się TOP CHARITY Auction 2025, na której będzie dużo sztuki międzynarodowej dzięki współpracy z Opera Gallery. Omenaa Mensah zdradza, że po raz pierwszy na aukcji w Polsce znajdą się dzieła Jeffa Koonsa. I dodaje, że zadaniem jej fundacji jest zarówno otwieranie nas na sztukę międzynarodową, jak i promowanie polskich artystów za granicą.

Rekordy aukcyjne 2024 na świecie według ArtTactic, prezentowane na styczniowym Art Investment Master

Rekordy aukcyjne 2024 na świecie według ArtTactic, prezentowane na styczniowym Art Investment Masterclass w Warszawie

Foto: Monika Kuc

Sotheby's jest najstarszym i jednym z największych domów aukcyjnych na świecie. Założył go w 1744 przedsiębiorca Samuel Baker. Dziś w 40 krajach ma 80 biur i salonów wystawowych, a jego roczna sprzedaż na całym świecie osiąga 7 miliardów dolarów.

Sotheby's Institute of Art działa z inicjatywy Sotheby’s od 1969 roku; prowadzi programy edukacyjne wprowadzające w tajniki międzynarodowego rynku sztuki.

ArtTactic – firma założona w 2001 roku przez Andersa Pettersona prowadzi badania rynku sztuki zatrudniając niezależnych ekspertów.

Galeria Tate Modern jest jedną z najważniejszych światowych instytucji, zajmujących się sztuką współczesną. Omenaa Mensah jako pierwsza Polka zasiądzie w radzie Tate’s Africa Acquisitions Committee , która ma wpływ na wybór dzieł do stałej kolekcji Tate Modern. Do grona wpływowych członków rady należą także Wendy Fisher, prezes Fundacji Solmon R. Guggenheim, Mercedes Vilardell, znana międzynarodowa filantropka w Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii, Alain Nkontchou, prezes zarządu panafrykańskiego Ecobank Group.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Co nowego w kinach?
Kultura
Polsko-brytyjski sezon kulturalny. Szereg wydarzeń w obu krajach
Kultura
Maciej Wróbel nowym wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego
Kultura
Paszporty „Polityki”: Marek Koterski, ukarana hafciarka i demaskatorzy rosyjskich agentów
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Kultura
Zalana Łempicka w Muzeum Narodowym w Krakowie i wiele skarg pracowników na dyrektora
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego