Beethoven. Geniusz i cierpienie - dokument

Jeden z największych kompozytorów w historii był niski, niezgrabny, często niechlujnie ubrany, ale gdy zaczynał grać, znikały wszystkie jego niedoskonałości

Publikacja: 26.03.2012 09:03

Beethoven. Geniusz i cierpienie - dokument

Foto: Planete

26 marca mija 185 lat od śmierci Ludwiga van Beethovena. Przypominamy fragmenty

tekstu z magazynu Tele

z listopada 2011

Francuski film dokumentalny "Geniusz i cierpienie" jest próbą odpowiedzi na pytanie, na czym polegał geniusz Ludwiga van Beethovena.

Przeznaczeniem Beethovena od urodzenia była kariera muzyczna. Jego dziadek śpiewak zarabiał na życie jako kapelmistrz. Ojciec był tenorem w kapeli dworskiej. W filmie widzimy rodzinny dom Ludwiga i pokój, w którym przyszedł na świat. To nieduże puste dziś pomieszczenie. Jedynym przedmiotem jest w nim popiersie kompozytora oraz przykuwająca wzrok stara, drewniana podłoga. W przeszłości najzagorzalsi fani Beethovena podobno wyrywali z niej deski. – Jak w wypadku świętych, wyznawcy potrzebują relikwii – komentuje kuratorka Beate Kraus.

Beethoven zaczął koncertować i komponować jeszcze jako dziecko. Szybko zdobył popularność, a zarabiane na muzyce pieniądze pomagały reperować skromny rodzinny budżet. W 1802 roku pojawiły się pierwsze kłopoty ze słuchem. Beethoven popadł w depresję, zaczął izolować się od świata. Nigdy jednak nie zrezygnował z komponowania i występów, nawet gdy pod koniec życia był już całkiem głuchy. W dokumencie pokazany jest zestaw przedziwnych przyrządów przypominających trąbki i słuchawki od prysznica zaprojektowane przez Johanna Mälzla, wynalazcę metronomu. Miały poprawić słuch Beethovena, ale nie wiadomo, czy kiedykolwiek i w jaki sposób były używane. Jest także mowa o miłosnych perypetiach Ludwiga, którego zawsze pociągały kobiety niedostępne...

Muzyka Beethovena jest uniwersalna i wszechobecna. IX Symfonia, dzieło życia niemieckiego kompozytora, dawała ulgę i nadzieję mieszkańcom Chile walczącym o wolność pod rządami Pinocheta, do dziś tętni w filharmoniach i barach karaoke na całym świecie. W 1977 roku sonda Voyager 1 zabrała w przestrzeń kosmiczną płytę gramofonową z pozłacanej miedzi. Znalazły się na niej m.in. pozdrowienia w 55 językach oraz muzyka Beethovena.

Kultura
Europejskie Stolice Kultury 2025: Chemnitz i Nova Gorica – Gorycja
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Kultura
Współpraca OmenaArt Foundation z Tate i Sotheby’s
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Co nowego w kinach?
Kultura
Polsko-brytyjski sezon kulturalny. Szereg wydarzeń w obu krajach
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Kultura
Maciej Wróbel nowym wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego