Festiwal Dwa Teatry Sopot 2012

Wyjątkowo interesująco zapowiadają się „Dwa Teatry – Sopot 2012”. Początek w sobotę - pisze Małgorzata Piwowar

Publikacja: 18.05.2012 08:23

Już dziś specjalny dodatek

Już dziś specjalny dodatek

Foto: Rzeczpospolita

Tegoroczne podsumowanie wszystkiego, co w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia najlepsze, odbywa się w przededniu jubileuszu 60-lecia TVP. Choć instytucja ta walczy z kryzysem, to nie widać go w ofercie festiwalowej.

Dwa teatry - Czytaj więcej

O Grand Prix rywalizować będzie 13 spektakli i 16 słuchowisk. Miłośnicy Teatru Telewizji mogą nie tylko przypomnieć sobie ulubione przedstawienia emitowane w tym sezonie. Zobaczą również dwa przedpremierowe: autorski „Next-ex" Juliusza Machulskiego i „Rzecz o banalności miłości" Savyona Liebrechta w reżyserii Feliksa Falka.

– Jurorzy będą mieli w tym roku trudniejsze zadanie niż w latach poprzednich – mówi „Rz" Krzysztof Domagalik, dyrektor artystyczny ze strony TVP. – Będą porównywali i wybierali spośród trzech konwencji realizacyjnych: spektakli oryginalnych produkowanych według dawnej metody rejestracji i montażu, transmisji ze studia oraz prezentacji spektakli z teatrów proponowanych przez TVP Kultura.

W konkursie radiowym po raz pierwszy od lat klasyka będzie mocno rywalizowała z tekstami współczesnymi.

– Każde pokolenie powinno mieć swojego „Hamleta" – mówi Janusz Kukuła, szef Teatru Polskiego Radia, i zapowiada nową wersję arcydramatu Szekspira z Marcinem Hycnarem w roli księcia Danii.

To zaledwie prolog do atrakcji czekających widzów. W tym roku mogą liczyć na wyjątkowo bogatą ofertę imprez towarzyszących. Wśród nich prezentacje radiowych i telewizyjnych produkcji BBC, które mają być początkiem nadawania festiwalowi międzynarodowego charakteru.

Po raz pierwszy widzowie wybiorą najlepszy spektakl spośród dotychczasowych laureatów Grand Prix. Odbędą się także spotkania w cyklu „Loża honorowa" z wybitnymi twórcami telewizyjnej sceny i przypomniane zostaną dokonania Adama Hanuszkiewicza. Wśród gwiazd, z którymi spotkają się widzowie, znajdą się m.in. Anna Seniuk, Jerzy Stuhr, Wojciech Pszoniak.

Imprezę wzbogacą spektakle żywego planu, a zwolennicy dokumentu będą mogli obejrzeć filmy przypominające historię i najważniejsze dokonania Teatru Telewizji w cyklu „Teatr formatu pocztówki" prezentowanym non stop na ekranie na placu Zdrojowym. Festiwal coraz energiczniej przekracza nie tylko progi sal projekcyjnych, ale i Sopotu, wiele imprez towarzyszących odbędzie się także w Gdańsku i Gdyni.

Tegoroczne podsumowanie wszystkiego, co w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia najlepsze, odbywa się w przededniu jubileuszu 60-lecia TVP. Choć instytucja ta walczy z kryzysem, to nie widać go w ofercie festiwalowej.

Dwa teatry - Czytaj więcej

Pozostało 89% artykułu
Kultura
Muzeum Historii Polski na 11 listopada: Wystawa „1025. Narodziny królestwa”
Kultura
WspółKongres Kultury: trudna prawda o artystach i rządzie
Kultura
Festiwal Eufonie to sieć muzycznych powiązań
Kultura
Co artyści powiedzą o władzy
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Kultura
Dyrektor państwowego instytutu złożyła rezygnację. Teraz ją wycofuje i oskarża ministerstwo
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje