Pisz prawdę, to tylko statystyka

Zainteresowanie spisem powszechnym przeszło oczekiwania urzędu statystycznego. System internetowy do samospisu ciągle się zawiesza

Publikacja: 04.04.2011 12:46

Pisz prawdę, to tylko statystyka

Foto: Internet

– Wpisałam wszystkie dane w formularzu identyfikacyjnym, ale już nie przekierowano mnie do druku spisowego. W takim razie nie wiem, czy podejmę kolejną próbę – żali się pani Agnieszka z Żoliborza. – Paradoksalnie cieszymy się, że system się "wiesza" – mówi wicedyrektor Urzędu Statystycznego m.st. Warszawy Krzysztof Kowalski. – To znaczy, że dużo ludzi bierze udział w spisie. Ale czasu jest sporo, więc każdy spisać się zdąży. Przez Internet na tzw. samospis mamy czas do połowy czerwca. Na rachmistrza możemy czekać do końca czerwca.

W skali kraju przez Internet spisało się już 0,5 mln osób. Dane z województwa będą znane pod koniec tygodnia. Choć młodzi warszawiacy chętnie się spisują, to do podawania prawdziwych informacji już tacy skorzy nie są. Największe obawy wywołują pytania o miejsce zamieszkania.

– Wynajmuję mieszkanie nielegalnie, nie jestem w nim czasowo zameldowany, właściciel nie zgłasza tego w urzędzie skarbowym, więc nie podaję tego adresu w ogóle, by nie mieć jakiś nieprzyjemności. Wszędzie wpisuję adres moich rodziców – mówi Piotr ze Śródmieścia.

– My nie zajmujemy się konkretnym człowiekiem, legalnością jego zamieszkiwania. Nie będziemy go ścigać. Nas interesują dane statystyczne – mówi wicedyrektor Kowalski. Sam przyznaje, że mieszka gdzie indziej, niż jest zameldowany. Apeluje, by podawać prawdziwe dane. – Właśnie po to jest spis, żeby poznać np. społeczne migracje – tłumaczy.

Przetestowaliśmy też infolinie (800 800 800 – dla telefonów stacjonarnych i 22 4444 777 – dla telefonów komórkowych). Dodzwonić się można bez problemu. W zależności od pytań wybieramy tonowo numer: pytania ogólne, sprawdzenie tożsamości rachmistrza, kłopoty z logowaniem i kontakt z ankieterem.

Jednak wczoraj na infolinii nie mogliśmy sprawdzić, czy znaleźliśmy się w 15 proc. warszawiaków objętych formularzem na ponad 100 pytań. – Nie dysponuję takimi danymi – usłyszeliśmy. Wicedyrektor Kowalski tłumaczy.

Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne