Assange odcięty od internetu przez Ekwador

Przebywającemu w ambasadzie Ekwadoru w Londynie Julianowi Assange'owi odebrano dostęp do internetu uniemożliwiając mu kontakt ze światem zewnętrznym - informuje BBC.

Aktualizacja: 28.03.2018 21:23 Publikacja: 28.03.2018 20:45

Julian Assange od sześciu lat mieszka w ambasadzie Ekwadoru w Londynie

Julian Assange od sześciu lat mieszka w ambasadzie Ekwadoru w Londynie

Foto: Fotorzepa, David G. Silvers

Ekwador wyjaśnił, że posunięcie to ma uniemożliwić Assange'owi mieszanie się w sprawy innych państw.

To reakcja na kwestionowanie przez Assange'a odpowiedzialności Moskwy za zatrucie w Salisbury Siergieja Skripala i jego córki Julii. Skripal został otruty rosyjskim środkiem bojowym Nowiczok - Londyn oskarża Rosję o to, że ta była zamieszana w atak na byłego szpiega (w 2006 roku został skazany w Rosji na 13 lat więzienia za szpiegowanie dla Wielkiej Brytanii. W 2010 roku trafił na Wyspy w ramach wymiany szpiegów). Moskwa odrzuca te oskarżenia.

Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru od 2012 roku. Ekwador udzielił mu azylu, aby uchronić go przed ekstradycją do Szwecji, gdzie miałby zostać przesłuchany w sprawie oskarżeń o gwałt. Assange podkreślał, że jest w tej sprawie niewinny.

Mimo że śledztwo ws. domniemanego gwałtu zostało w Szwecji zamknięte Assange obawia się, że po opuszczeniu ambasady Ekwadoru zostanie aresztowany i wydany USA. W Stanach Zjednoczonych mógłby odpowiadać za ujawnienie przez jego portal WikiLeaks niejawnych informacji pochodzących z zasobów USA.

W poniedziałek Assange na Twitterze kwestionował decyzję Wielkiej Brytanii i ponad 20 innych państw, które wydaliły rosyjskich dyplomatów w związku ze sprawą otrucia Skripala w Salisbury.

Szef brytyjskiego MSZ w odpowiedzi nazwał Assange'a "nędznym robakiem", który powinien się oddać w ręce brytyjskich władz.

W 2016 roku Ekwador czasowo odciął Assange'a od internetu po tym jak ten opublikował wykradzione maile sztabu wyborczego Hillary Clinton. W maju 2017 roku prezydent Ekwadoru Lenin Moreno apelował do Assange'a, by ten wstrzymał się od udzielania poparcia dążeniom Katalonii do uzyskania niepodległości.

Kraj
Nowej nadziei na nowy rok
Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Kraj
„Gaude Mater Polonia” nie wróci do nas szybko
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Kraj
Były dyrektor Muzeum Historii Polski nagrodzony
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay