„Rzeczpospolita” 2008: opiniotwórcza, wiarygodna, drapieżna

Najczęściej cytowanym medium w Polsce w 2008 roku była „Rzeczpospolita” – wynika z 12-miesięcznego podsumowania ubiegłorocznych raportów Instytutu Monitorowania Mediów. Na naszą gazetę w minionym roku powoływano się 12 017 razy.

Aktualizacja: 17.02.2009 13:58 Publikacja: 17.02.2009 01:58

„Rzeczpospolita” 2008: opiniotwórcza, wiarygodna, drapieżna

Foto: Rzeczpospolita

Za nami uplasowały się „Dziennik” z 11 225 cytowaniami i „Gazeta Wyborcza”, na którą powoływano się 10 061 razy. Kolejne miejsca w rankingu zajmują TVN 24 i „Newsweek”.

„Rzeczpospolita” zajęła pierwsze miejsce kolejny raz – na czele stawki w rankingu IMM byliśmy bowiem także w 2007 roku. Czemu zawdzięczamy sukces?

– Wysoki poziom merytoryczny artykułów, duża liczba newsów oraz zaufanie, jakim się cieszy marka „Rzeczpospolitej” na rynku medialnym – wylicza prof. Jacek Dąbała, medioznawca z KUL. – Zwróciłbym także uwagę na temperament, a nawet pewną drapieżność wielu tekstów zamieszczanych w gazecie. „Rzeczpospolita” nie boi się poruszać tematów kontrowersyjnych, a to powoduje, że po wielu waszych artykułach prowadzona jest zażarta dyskusja. To także wpływa na liczbę cytowań.

Sukces w całym 2008 roku przypieczętowaliśmy największą liczbą cytowań w grudniu. Na naszą gazetę powoływano się 984 razy, na „Gazetę” – 935, a na „Dziennik”

– 826. Najczęściej w innych mediach przytaczano nasze artykuły „Ziobro usłyszy zarzuty” Cezarego Gmyza oraz „Młodzi Polacy chcą kary za stan wojenny” Jarosława Stróżyka, a także dodatek „Ranking marek”.

Sukces zanotowało też należące do wydawnictwa Presspublica „Życie Warszawy”, które – według obliczeń IMM – w grudniu było najbardziej opiniotwórcze wśród mediów regionalnych.

Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne
Kraj
Końskie: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki starli się w debacie. Krzysztof Stanowski: Wszystkich nie ma
Kraj
Wydarzenia radomskie 1976 roku ponownie trafią pod lupę śledczych
Materiał Promocyjny
EFNI Wiosna w Warszawie: o polskiej prezydencji i przyszłości rynku pracy